تایپ سریع با گوشی : افزایش سرعت تایپ با گوشی با استفاده از کیبورد گوگل

تایپ سریع با گوشی

تایپ کردن با گوشی‌های هوشمند سخت تر از تایپ کردن با کیبورد است. در کیبوردهای مکانیکی، مخصوصا اگر تایپ ده‌انگشتی را بلد باشید، سرعت تایپتان به مراتب نسبت به کیبوردهای لمسی بیشتر است. اما در گوشی‌های هوشمند نمی‌توانید از حس لامسه برای یافتن دکمه ها استفاده کنید. با این حال ترفندهایی وجود دارد که بتوانید تایپ کردن با کیبوردهای مجازی گوشی‌های لمسی هوشمند را سریع‌تر انجام بدهید. در این مقاله راه‌های تایپ سریع با گوشی موبایل را به شما آموزش می‌دهیم.

انتخاب کیبورد برای گوشی

کیبورد پیش‌فرض گوشی، الزاماً بهترین گزینه برای تایپ نیست. در گوشی‌های اندروید می‌توانید به راحتی از کیبوردهای جایگزین استفاده کنید. حتی کمپانی اپل نیز به کاربران اجازه نصب اپلیکیشن‌های متفرقه را می‌دهد. پس اگر قصد دارید تایپ سریع با گوشی را بیاموزید، قدم اول می‌تواند عوض کردن کیبورد باشد.

کیبوردهای لمسی امکانات جالبی دارند که خیلی از ماها از آن‌ها بی‌خبر هستیم. استفاده از امکانات کیبوردهای لمسی، می‌تواند سرعت ما را در تایپ با گوشی موبایل افزایش دهد. ما در این مقاله کیبورد گوگل یا جی‌بورد (Gboard) و امکانات بی نظیر آن را به شما معرفی می‌کنیم. اگر شما از کیبورد پیشفرض گوشی‌تان یا هر کیبورد دیگری استفاده می‌کنید، امکانات مشابهی را در آن‌ها هم خواهید یافت.

قابلیت‌های جی بورد، کیبورد محبوب گوگل

وقتی پای گوشی‌های اندرویدی در میان باشد، جی‌بورد (Gboard) یا کیبورد گوگل حتی از کیبورد اندروید هم بیشتر طالب دارد. کیبورد گوگل امکانات زیادی دارد؛ از جمله جستجوی اموجی و گیف، امکان جستجو در گوگل و حتی ترجمه. در ادامه، برخی امکانات جی بورد را که به افزایش سرعت تایپ با گوشی کمک می‌کند، معرفی می‌کنیم.

ایموجی‌ها را زودتر پیدا کنید

ایموجی‌ها زبان جدید فضای مجازی هستند. حتماً شما هم در فضای مجازی گاهی برای بهتر منتقل کردن پیام خود از ایموجی استفاده می‌کنید. پس بهتر است مهارت‌های استفاده از آنها را کسب کنید. در جی بورد برای پیدا کردن یک ایموجی لازم نیست اسکرول کنید. کافی است انگشت خود را روی آیکون ایموجی بگذارید و نگه دارید تا فیلد جستجو باز شود. حالا عبارت موردنظرتان را تایپ کنید تا ایموجی‌های معادل آن نمایش داده شود. نکته جالب این است که شما این جستجو را به زبان فارسی هم می‌توانید انجام دهید.

ایموجی کیبورد گوگل

برای هر چه ساده‌تر کردن جستجوی ایموجی، گوگل قابلیت دیگری هم برای جی بورد در نظر گرفته است. با استفاده از قابلیت draw-emoji اگر نمی‌دانید اسم ایموجی چیست، می‌توانید آن را با کشیدن شکلش جستجو کنید. البته بعید است این روش سرعت تایپ شما را بالا ببرد!

نشانگر را بهتر کنترل کنید

کیبورد گوگل

جا به جا کردن نشانگر برای رسیدن به کلمه ای که اشتباه تایپ کرده‌اید، آن هم روی باکس کوچک تایپ، ممکن است سخت باشد. پس کنترل کردن نشانگر هم بر سرعت تایپ شما تاثیرگذار است. جی بورد قابلیتی دارد که با استفاده از آن می‌توانید حرکت نشانگر را کنترل کنید و دقیقا قبل از حرفی قرار دهید که اشتباه تایپ شده. برای این کار انگشت خود را روی کلید فاصله قرار دهید و به چپ یا راست بکشید. اگر می‌خواهید همزمان بیشتر از یک کلمه را پاک کنید، انگشت خود را روی کلید تصحیح تایپ (ضربدر) بگذارید و به سمت چپ بکشید.‌ با برداشتن انگشت، کلماتی که انتخاب شده اند، یک باره پاک می شوند.

اعداد و کاراکترهای خاص را سریع‌تر تایپ کنید

در کیبورد گوگل به صورت پیش‌فرض برای تایپ کردن اعداد باید روی کلید ۱۲۳ ضربه بزنید و حالت تایپ اعداد را فعال کنید. اما اگر زیاد با اعداد سر و کار دارید، سویچ کردن مداوم بین حروف و اعداد سرعت شما را کم می‌کند. به تنظیمات جی بورد بروید و از لیست تنظیمات Preferences‌ را انتخاب کنید. حالا Number row را پیدا کنید و آن را در حالت فعال قرار بدهید. با این کار یک ردیف عدد از ۰ تا ۹ در بالای کیبورد فعال می‌شود. البته با این کار فضای قابل توجهی به این ردیف اعداد اختصاص داده می‌شود که ممکن است کار کردن با کیبورد گوگل را برای شما سخت کند.

اعداد کیبورد گوگل

اما یک راه حل جالب هم برای تایپ اعداد و علائم دارید. زمانی که در حالت تایپ حروف قرار دارید، انگشت خود را روی دکمه ۱۲۳ (سمن چپ و پایین کیبورد) قرار دهید و بدون برداشتنش، آن را به سمت عدد یا کاراکتر دلخواهتان بکشید. آن کاراکتر یا عدد درج خواهد شد و شما به حالت تایپ حروف باز خواهید گشت. همچنین می‌توانید دکمه نقطه را فشار دهید و نگه دارید تا به لیستی از علائم متداول مانند علامت سوال، علامت تعجب، ویرگول و اسلش دسترسی پیدا کنید.

اعداد کیبورد گوگل

قابلیت predictive text را فعال کنید

کیبورد گوگل

قابلیت پیش‌بینی متن کیبورد گوگل، کلمات بعدی را بر اساس کلمات قبلی که شما تایپ کرده‌اید، حس می‌زند و پیشنهاد می‌دهد. اگر روی کلمه پیشنهاد شده ضربه بزنید، در باکس متن قرار می‌گیرد. ممکن است در ابتدا کمی آزاردهنده به نظر برسد. ضمن این که این قابلیت بر اساس هوش مصنوعی طراحی شده و عاری از خطا هم نیست. اما پس از مدتی، کیبورد با استفاده از هوش مصنوعی عادات تایپی شما را می‌آموزد و اگر به آن عادت کنید، سرعت تایپ شما را تا حد زیادی بالا می‌برد. برای فعال کردن قابلیت پیش‌بینی و پیشنهاد متن جی بورد، منوی تنظیت آن را باز کنید و Text correction and enable Next-word suggestions را در حالت فعال قرار دهید.

از فناوری Suggestion بیشتر استفاده کنید

کیبورد گوگل

به تنظیمات جی بورد بروید و زیر منوی Text Correction، گزینه‌های emoji و Contact را در حالت فعال قرار دهید. این قابلیت نام مخاطبان و ایموجی را هم به لیست پیشنهادهای جی بورد اضافه می‌کند. همینطور می‌توانید Auto-Space را فعال کنید تا بعد از کلمات به صورت خودکار فاصله تایپ شود. البته این قابلیت فقط برای زبان انگلیسی قابل استفاده است و برای تایپ فارسی کاربرد ندارد.

برای عبارت‌های پرکاربرد میانبر تعریف کنید

برای استفاده از فناوری توسعه خودکار متن، می‌توانید کلمه‌های پرکاربرد را به حافظه جی بورد بسپارید و برای آنها میانبر تعریف کنید. مثلا برای یک عبارت طولانی، حروف اول کلمات آن را به صورت متوالی به عنوان میانبر در نظر بگیرید. به این ترتیب با تایپ کردن حروف میانبر، عبارت کامل نمایش داده می‌شود و اگر روی آن ضربه بزنید، به صورت خودکار تایپ می‌شود.

نحوه ورود اطلاعات به کیبورد را تغییر بدهید

یکی دیگر از قابلیت‌های جی بورد امکان تایپ کردن بدون برداشتن انگشت از روی کیبورد است که به آن تایپ روان یا لغزشی (glide typing) گفته می‌شود. یعنی لازم نیست روی حروف کلمه ای که می‌خواهید تایپ کنید، ضربه بزنید. انگشت خود را روی حرف اول کلمه بگذارید و بدون برداشتن انگشت از روی کیبورد، به سمت حروف بعدی بکشید. مسیر انگشت شما روی کیبورد با یک خط آبی رنگ نمایش داده می‌شود. تایپ روان مختص کیبورد گوگل نیست. کیبورد ایفون و سامسونگ نیز به این قابلیت مجهز هستند.

تایپ لغزشی کیبورد گوگل

تایپ صوتی یکی دیگر از راه‌های ورود اطلاعات به جی بورد است. تایپ صوتی جی بورد بدون درنگ صدای شما را به متن تبدیل می‌کند که یک راهکار عالی برای تایپ سریع با گوشی است. برای این کار کافی است روی آیکون میکروفون در پایین و سمت راست صفحه ضربه بزنید و حرف بزنید. با استفاده از این فناوری می‌توانید متنی تهیه کنید که در آن اصول نقطه‌گذاری هم رعایت شده است.

تایپ صوتی گوگل از بیش از صد زبان پشتیبانی می‌کند. برای تعیین زبان اصلی خود، به منوی تنظیمات Gboard بروید. در لیست تنظیمات Voice typing را پیدا کنید و سپس Languages را بزنید. حالا از لیست زبان‌های موجود، زبان موردنظر خود را انتخاب کنید. تایپ صوتی گوگل به خوبی از عهده تایپ زبان فارسی بر می‌آید. اما در انتها باید متن خود را نگاهی بیندازید و آن را از نظر ویرایش و نقطه‌گذاری تصحیح کنید.

تایپ صوتی کیبورد گوگل

شاید بهترین نکته در مورد تایپ صوتی این باشد که حتی بدون اتصال به اینترنت کار می‌کند، اگرچه کیفیت آن ممکن است پایینتر باشد. برای استفاده از نسخه آفلاین تایپ صوتی جی بورد، به تنظیمات آن بروید Voice typing را پیدا کنید و Offline speech recognition را بزنید. حالا می‌توانید زبان خود را برای استفاده در حالت آفلاین انتخاب کنید. دقت کنید که تعداد زبان‌هایی که نسخه آفلاین پشتیبانی می‌کند، کمتر است.

کیبوردهای مناسب برای تایپ سریع با گوشی

کیبوردهای دیگری هم در دسترس هستند که به خوبی جی بورد عمل می‌کنند. اگر به دنبال کیبورد دیگری هستید، در ادامه بهترین جایگزین‌های جی بورد را برای گوشی‌های اندرویدی معرفی می‌کنیم.

Swiftkey: سویفت کی از فناوری‌های پیش‌بینی متن و سوایپ پشتیبانی می‌کند. این کیبورد قابلیت تایپ به پیش از ۱۵۰ زبان از جمله فارسی را دارد. اندازه و فاصله دکمه ها در این اپلیکیشن به صورت استاندارد طراحی شده و با سایز صفحه نمایش شما سازگار می شود. برای افزایش سرعت تایپ با گوشی می توایند روی Swiftkey حساب کنید.

Fleksy: فلکسی تمرکز خود را بر پیش‌بینی متن و استفاده از اشاره دست در تایپ گذاشته است. رکورد سریع‌ترین تایپ با گوشی در جهان توسط یکی از کاربران این کیبورد به ثبت رسیده است. فلکسی از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کند و برای افرادی مناسب است که فیلگگیلیش تایپ می‌کنند.

Minuum: ظاهر کیبورد Minuum Keyboard با کیبوردهایی که تاکنون مشاهده کرده اید، کاملاً متفاوت است و تجربه ای متفاوت را نیز برای کاربران فراهم کرده است. با این کیبورد که برای افراد دارای انگشت‌های بزرگ طراحی شده، می‌توانید پیشرفت سرعت تایپ خود را پایش کنید.

تایپ یک انگشتی یا دوانگشتی؟

نتایج یک پژوهش که در دانشگاه کمبریج انجام شده، نشان می‌دهد که استفاده از دو انگشت شست در کنار پیش‌بینی کلمات و اصلاح خودکار می‌تواند سرعت تایپ شما را تا حد زیادی افزایش دهد. اما تعداد کسانی هم که گوشی را با یک دست نگه می‌دارند و با انگشت اشاره دست دیگر تایپ می‌کنند، کم نیست. روش مناسب خود را برای تایپ کردن پیدا کنید. هرچه اندازه گوشی بزرگتر باشد، تمایل کاربران به تایپ کردن با انگشت اشاره بیشتر می‌شود. چون ممکن است دو انگشت شست تمام فضای کیبورد را پوشش ندهد. با تایپ کردن با دو انگشت شست تسلط بیشتری روی کلیدهای کیبورد خواهید داشت.

برای تایپ سریع با گوشی کدام روش بهتر است؟ پاسخ مشخصی برای این سوال نداریم! به خود شما بستگی دارد. هر دور روش را امتحان کنید و ببینید با کدام راحت‌ترید. افقی یا عمودی بودن صفحه گوشی را هم در نظر داشته باشید. اگر صفحه گوشی و کیبورد شما در حالت افقی است، بهتر است از انگشت‌های شست برای تایپ کردن استفاده کنید. اما در مورد حالت عمودی، ممکن است استفاده از انگشت اشاره یک دست بهتر باشد؛ چون کیبورد عرض کمتری دارد و به همه آن تسلط خواهید داشت. در کل، در نظر داشته باشید که نتایج بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد تایپ دو انگشتی سرعت و دقت بیشتری دارد.

به عنوان آخرین راه برای تایپ سریع با گوشی می‌توانید گوشی را به یک کیبورد وصل کنید. اگر می‌خواهید بدانید این کار را چطور باید انجام دهید، مقاله دیگر ما با عنوان نحوه اتصال کیبورد به گوشی و تبلت را مطالعه کنید. نکته آخر این که در کنار بالا بردن سرعت تایپ، از سلامت جسمتان هم غافل نشوید. هنگام تایپ کردن ارگونومی تایپ را رعایت کنید.

یک یادآوری مهم

تایپ ده‌انگشتی مهارتی است که همه به آن نیاز داریم. آن را با آسان‌ترین و بهترین روش بیاموزید. امتحانش بی‌ضرر است!

همین الان یادگیری تایپ ده‌انگشتی را شروع کنید!

برای شروعِ رایگانِ تمرینِ تایپ ده‌انگشتی، در کامپیوتر یا لپتاپ خود سایت تایپون (typoon.ir) را باز کنید و درس اول را امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *