خشک کردن و تعمیر کیبورد خیس شده : بایدها و نبایدها پس از ریختن مایعات روی کیبورد

طبیعی است که بخواهید هنگام کار، چای یا قهوه یا آب بنوشید؛ و طبیعی تر است که در نتیجه یک اشتباه محاسباتی دستتان به لیوان بخورد و کیبوردتان هم از این اشتباه محاسباتی بی بهره نماند. اگر تا به حال این فاجعه را تجربه نکرده اید، نگران نباشید؛ به زودی برای شما هم اتفاق می افتد! در این مقاله در مورد خشک کردن و تعمیر کیبورد خیس شده و کارهایی که بعد از خیس شدن کیبورد نباید انجام بدهید بحث می کنیم.

چه کار نباید بکنم؟

کیبورد خیس شده

کیبورد را داخل سطل برنج نگذارید

یک باور عمومی وجود دارد که وسایل الکتریکی و الکترونیکی خیس در اثر هم نشینی با دانه های برنج به وضع قبلی خود برمی گردند. خبر بد این که حتی اگر این باور عمومی صحت داشته باشد، در مورد کیبورد جواب نمی دهد.

از دستمال کاغذی استفاده نکنید

طبیعی ترین واکنش ما به خیس شدن یک کیبورد ممکن است برداشتن دستمال کاغذی یا پارچه ای و خشک کردن رطوبت باشد. شاید تعجب کنید که این کار درست نیست، چون راه ورود گرد و خاک و غبار را به کیبورد شما باز می کند.

چه کار باید بکنم؟

کیبورد را از کامپیوتر جدا کنید

اگر از کیبوردهای کابلی استفاده می کنید، به سرعت کابل آن را از کامپیوتر یا لپ تاپ جدا کنید. اگر کیبورد شما بی سیم است، به سرعت باتری را از آن خارج کنید. ورود برق به ابزارهای الکتریکی خیس صدمات جدی به آنها می زند.

کیبورد را رو به زمین برگردانید

از تماس بیشتر کیبورد با مایع جلوگیری کنید. کیبورد را رو به زمین برگردانید و به آرامی تکان بدهید و این کار را ادامه بدهید تا وقتی که دیگر از کیبورد قطرات مایع خارج نشود. بهتر است کیبورد را 24 ساعت در این حالت رها کنید.

از دستمال میکروفایبر یا بدون پرز استفاده کنید

رطوبت کیبورد را می توانید با استفاده از دستمال میکروفایبر یا بدون پرز خشک کنید. پست دیگر ما در مورد تمیز کردن کیبورد را مطالعه کنید تا در مورد دستمال میکروفایبر و سایر ابزارهای مورد نیاز برای تمیز کردن کیبورد بیشتر بدانید.

خشک کردن کیبورد خیس شده

آنچه تاکنون گفتیم، اقدامات اولیه پیش از خیس شدن کیبورد بود. کار ما هنوز تمام نشده. اگر کیبورد شما ممبرین است، صفحه غشایی مانع ورود مایعات به برد می شود و جای نگرانی نیست. اما خشک کردن کیبوردهای مکانیکی کمی سخت تر است. در پست دیگری با عنوان معرفی انواع کیبورد کامپیوتر در مورد انواع کیبورد و تفاوت های آنها توضیح داده ایم.

قدم بعدی این است که کیبورد را باز کنید و پس از خشک کردن دوباره سرهم کنید. اگر آموزش تایپ ده انگشتی را با تایپون تمرین می کنید، انتظار می رود جای حروف کیبورد را بلد باشید! با این حال برای اطمینان از صفحه کلید عکس بگیرید تا برای چیدن مجدد کلیدها دچار مشکل نشوید. حتی اگر این کار را فراموش کنید، با گوگل کردن برند و مدل کیبورد، می توانید الگوی کامل آن را پیدا کنید.

همه کلیدهای کیبورد را جدا کنید و کنار بگذارید. حالا کیبورد را برگردانید و پیچ های آن را باز کنید. با این کار می توانید سطح رویی کیبورد را جدا کنید. آنچه می بینید، یک (یا دو) لایه ممبرین است که روی بورد قرار گرفته است. به احتمال زیاد ممبرین به واسطه یک فریم فلزی به بورد متصل شده است. در این صورت باید پیچ های فریم فلزی را هم باز کنید.

حالا تمام قطعات کیبورد را به آرامی خشک کنید. اگر کیبورد شما با مایعاتی غیر از آب خیس شده است، بهتر است آن را با استفاده از الکل تمیز کنید تا نوچی، عملکرد کیبورد را مختل نکند. حالا کیبورد را 12 تا 24 ساعت به حال خود رها کنید و پس از این مدت، تمام این مراحل را برعکس طی کنید. بعد از بستن پیچ های کیبورد، کلیدها را طبق الگو در جای خود قرار دهید و تمام!

اگر کیبورد شما مکانیکی باشد، این مراحل کمی پیچیده تر خواهد بود. با توجه به این که کیبوردهای مکانیکی در مقابل مایعات آسیب پذیرتر هستند، پیشنهاد می کنیم تمیز کردن آن را به متخصص بسپارید.

منبع: steelseries

یک یادآوری مهم

تایپ ده‌انگشتی مهارتی است که همه به آن نیاز داریم. آن را با آسان‌ترین و بهترین روش بیاموزید. امتحانش بی‌ضرر است!

همین الان یادگیری تایپ ده‌انگشتی را شروع کنید!

برای شروعِ رایگانِ تمرینِ تایپ ده‌انگشتی، در کامپیوتر یا لپتاپ خود سایت تایپون (typoon.ir) را باز کنید و درس اول را امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *