خالی کردن فضای جیمیل : مدیریت فایل ها در فضای ذخیره سازی Gmail

اگر سن شما قد بدهد، حتماً یادتان هست که ساختن اکانت گوگل برای همه امکانپذیر نبود! در آن زمان برای ساختن جیمیل باید یکی از کاربران قبلی برای شما دعوتنامه ارسال می کرد. گوگل در سال 2004 جیمیل را با یک گیگابایت فضا رونمایی کرد. این فضا برای کاربران که زیاد هم نبودند، رویایی بود؛ چون سایر سرویس های ایمیل فضایی در حد مگابایت داشتند. گوگل این فضا را به 15 گیگ افزایش داده است. اما اگر حجم مکاتبات شما زیاد باشد، این فضای رایگان به زودی پر می شود و چاره ای جز خریدن فضای بیشتر یا خالی کردن فضای جیمیل نخواهید داشت. در این پست در مورد مدیریت فایل ها در فضای جیمیل نوشته ایمو با تایپون همراه باشید.

روش های خالی کردن فضای جیمیل

باقیمانده حجم فضای گوگل را می توانید google one storage ببینید. البته این فضای 15 گیگابایتی مختص جیمیل نیست و با گوگل فوتور و گوگل درایو به اشتراک گذاشته شده است. بدیهی است که گوگل می خواهد شما فضای بیشتری بخرید. اما ما ایرانی ها عادت نداریم بابت دریافت خدمات آنلاین پولی پرداخت کنیم! تحریم و مشکلات پرداخت هزینه خدمات بین المللی را هم اضافه کنید. پس خالی کردن فضای جیمیل راه ساده تری است.

خالی کردن فضای جیمیل با حذف ایمیل های پرحجم

در گذشته جیمیل امکان جستجوی در بین ایمیل‌ها بر اساس اندازه آن‌ها را نداشت اما اکنون با دقت بسیار زیادی قادر به انجام این کار است. برای مثال اگر عبارت larger:5m را در باکس جستجوی جیمیل وارد کنید، همه ایمیل‌هایی که حجمی بیش از 5 مگابایت دارند نمایش داده شود.

خالی کردن فضای جیمیل

اگر فقط 50 ایمیل با حجم بیشتر از 5 مگابایت داشته باشید، با حذف کردن آن‌ها می‌توانید 250 مگابایت حجم آزاد کنید. اگر از حساب جیمیل خود برای دریافت عکس‌های با رزولوشن بالا یا پی‌دی‌اف‌ها استفاده می‌کنید پس قطعا ایمیل‌های زیادی بالاتر از 5 مگابایت دارید که با حذف آن‌ها حجم بالایی خالی خواهد شد.

مرتب کردن ایمیل ها بر اساس حجم

اگر می‌خواهید کنترل بیشتری روی ایمیل‌ها و فضای جی‌میل داشته باشید؛ می‌توانید از یک نرم‌افزار کلاینت IMAP مانند موزیلا تاندربرد (Mozilla Thunderbird) استفاده کنید. نرم‌افزار تاندربرد به خوبی نشان می‌دهد هر ایمیل چقدر حجم دارد و به سادگی می‌توان ایمیل‌ها با حجم بزرگ را یافت و پاک کرد. در این نرم‌افزارها می‌توانید ایمیل‌ها را به ترتیب براساس اندازه مرتب‌سازی کنید و سپس هر ایمیلی را که لازم ندارید، حذف کنید.

پیدا کردن ایمیل ها بر اساس نوع فایل پیوست

بخش جستجوی جیمیل به شما اجازه می‌دهد به دنبال نوع خاصی از فایل‌ها بگردید، برای مثال دو فرمت mp3 یا mov یا mp4 راجستجو کنید تا همه پیوست‌های حجیم ایمیل شما پیدا شوند. همچنین می‌توانید تمام ایمیل‌هایی که دارای پیوست هستند، بدون در نظر گرفتن نوع و فرمت فایلشان، بیابید. برای اینکار منوی جستجوی کشویی در بالای ایمیل‌ها را به پایین بیاورید و Has attachment را تیک بزنید. همچنین یکی از گزینه‌هایی که پیش رو دارید تبدیل فایل‌های آفیس به فرمت‌های گوگل درایو است که در میزان اشغال حجم حساب جیمیل شما در نظر گرفته نمی‌شوند.

تایپ ده انگشتی یک مهارت مادام العمر است. با تایپون می توانید این مهارت را به صورت آنلاین و با صرف کمترین هزینه و زمان بیاموزید. همین الآن ثبت نام کنید.

خالی کردن فضای جیمیل با پاک کردن ایمیل های قدیمی

دوباره بخش جستجوی جیمیل به کمک شما می‌آید تا ایمیل‌های بسیار قدیمی که دیگر هیچ‌وقت نمی‌خواهید به آن‌ها نگاه هم بیندازید را پیدا کنید. برای مثال عبارت older_than:2y را امتحان کنید تا تمام ایمیل‌های که بیش از دو سال عمر دارند به شما نمایش داده شود، سپس با علامت زدن همه و  کلیک بر روی دکمه سطل آشغال همه آن‌ها را برای همیشه پاک کنید. البته که شما می‌توانید همین عبارت را مثلا با یک فرستنده خاص ایمیل ترکیب کنید تا ایمیل‌های قدیمی از آن فرد یا مجموعه را حذف کنید. البته منوی کشویی بالا و پایین شونده جستجوی ایمیل نیز توانایی مرتب کردن ایمیل‌ها از یک تاریخ خاص را دارد.

دانلود کردن ایمیل ها از فضای ابری جیمیل

دوباره بخش جستجوی جیمیل به کمک شما می‌آید تا ایمیل‌های بسیار قدیمی که دیگر هیچ‌وقت نمی‌خواهید به آن‌ها نگاه هم بیندازید را پیدا کنید. برای مثال عبارت older_than:2y را امتحان کنید تا تمام ایمیل‌های که بیش از دو سال عمر دارند به شما نمایش داده شود، سپس با علامت زدن همه و  کلیک بر روی دکمه سطل آشغال همه آن‌ها را برای همیشه پاک کنید.

البته که شما می‌توانید همین عبارت را مثلا با یک فرستنده خاص ایمیل ترکیب کنید تا ایمیل‌های قدیمی از آن فرد یا مجموعه را حذف کنید. البته منوی کشویی بالا و پایین شونده جستجوی ایمیل نیز توانایی مرتب کردن ایمیل‌ها از یک تاریخ خاص را دارد.

خالی کردن فضای جیمیل با خالی کردن trash

توجه کنید که ایمیل ها بعد از پاک شدن به trash می روند. یعنی هنوز بر روی فضای ابری گوگل موجود هستند و فضا اشغال می کنند. برای حذف کامل ایمیل ها از فضای ابری و خالی کردن فضای جیمیل لازم است ایمیل ها را از trash پاک کنید. برای این کار فولدر trash را از منوی سمت چپ باز کنید و بعد از انتهاب کردن همه ایمیل ها گزینه empty را بزنید.

منبع: WIRED

یک یادآوری مهم

تایپ ده‌انگشتی مهارتی است که همه به آن نیاز داریم. آن را با آسان‌ترین و بهترین روش بیاموزید. امتحانش بی‌ضرر است!

همین الان یادگیری تایپ ده‌انگشتی را شروع کنید!

برای شروعِ رایگانِ تمرینِ تایپ ده‌انگشتی، در کامپیوتر یا لپتاپ خود سایت تایپون (typoon.ir) را باز کنید و درس اول را امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *