هفت راه برای خالی کردن فضای هارد دیسک در سیستم عامل ویندوز

هارد دیسک ها همیشه در حال پر شدن هستند و همیشه باید به دنبال فضای خالی برای فایل های جدید باشیم! در این مقاله به شما ترفندهایی را آموزش می دهیم که بتوانید با خالی کردن فضای هارد دیسک در سیستم عامل ویندوز برای فایل های جدید جا باز کنید. با تایپون همراه باشید.

روش های اصولی خالی کردن فضای هارد دیسک

ابتدا روش های اصولی و توصیه شده را آموزش می دهیم که ریسک کمتری دارند.

خالی کردن فضای هارد با اجرای Disk Cleanup

ویندوز مجهز به یک ابزار داخلی است که فایل‌های موقتی و دیگر اطلاعاتی را که لازم نیستندT حذف می‌کند. برای دسترسی به آن، روی یکی از هارد درایوهای ویندوز کلیک راست کنید و Properties را انتخاب کنید. روش دیگر این است که می توانید در Start Menu عبارت Disk Cleanup را جستجو کنید.

دیسک کلین آپ

در صفحه Disk properties روی گزینه Disk cleanup کلیک کنید.

خالی کردن فضای هارد دیسک

نوع فایلی را که قصد دارید حذف کنید، انتخاب کنید و سپس Ok را بزنید.

این فایل‌ها شامل فایل‌های موقتی، فایل‌های Log و  فایل‌های temporary، فایل‌های موجود در سطل آشغال کامپیوتر و دیگر فایل‌های بی‌اهمیت هستند. شما همچنین می‌توانید فایل‌های سیستمی را که در اینجا نمایان نمی‌شوند، حذف کنید.

اگر می‌خواهید فایل‌های سیستم را هم حذف کنید روی گزینه‌ Clean up system files کلیک کنید.

هارد دیسک

بعد از این کار می‌توانید روی گزینه‌ای  More Options کلیک کنید یعنی با کلیک روی گزینه‌ Clean up در قسمت System restore and shadow copies داده‌های بازیابی سیستم را حذف کنید.

این گزینه همه‌ داده‌ها به غیر از داده‌های بازیابی اخیر را حذف می‌کند، پس قبل از استفاده از آن مطمئن شوید که کامپیوترتان به درستی کار می‌کند. شما نمی‌توانید از داده‌های بازیابی سیستم قدیمی استفاده کنید.

فضای خالی هارد دیسک

حذف اپلیکیشن‌هایی که فضای زیادی می‌گیرند

حذف برنامه‌ها فضای زیادی آزاد می‌کند، اما بعضی برنامه‌ها از فضای بسیار کمی استفاده می‌کنند. شما می‌توانید از Programs and Features در control panel روی ستون Size کلیک کنید تا ببینید هر برنامه‌ای که روی کامپیوتر شما نصب‌شده چقدر فضا استفاده می‌کند.

بهترین و آسان‌ترین روش این است که در Start Menu گزینه‌ی Uninstall program را جستجو کنید.

اگر این ستون را مشاهده نمی‌کنید روی دکمه More Options در گوشه‌ سمت راست و بالای لیست کلیک کنید و گزینه Details view  را انتخاب کنید.

البته این روش همیشه عمل نمی کند، چرا که بعضی برنامه‌ها مقدار فضایی را که اشغال می‌کنند گزارش نمی‌دهند. ممکن است برنامه‌ای فضای زیادی اشغال کند، اما در ستون Size خود هیچ گونه اطلاعاتی را ارائه ندهد.

نرم افزارهای ویندوز

ممکن‌است مایل باشید از برنامه  Revolution unistaller استفاده کنید تا مطمئن شوید همه‌ برنامه‌های به درد نخور حذف شده‌اند و فضایی اشغال نمی‌کنند.

اگر از ویندوز 10 استفاده می‌کنید می‌توانید از این طریق System -> Apps & features وارد تنظیمات سیستم‌تان شوید.

خالی کردن فضای هارد دیسک

این روش این امکان را به شما می‌دهد تا برنامه‌های Windows store یا برنامه‌های رسمی را حذف کنید و هم‌چنین روی تبلت هم کار می‌کنند. البته شما می توانید Uninstall program در control panel قدیمی باز کنید.

بررسی فضای دیسک (Disk Space)

برای اینکه بفهمید دقیقا چه چیزی فضای هارد درایو شما را اشغال کرده‌است می‌توانید از برنامه‌ی بررسی هارد دیسک استفاده کنید این اپلیکیشن‌ها هارد درایو شما را اسکن می‌کنند و دقیقا نشان می‌دهند که کدام فایل و کدام پوشه بیشترین فضا را اشغال کرده‌است. ما ده تا از بهترین برنامه‌ها را برای بررسی فضای هارددیسک برای شما آماده کرده ایم.

هارد دیسک کامپیوتر

اگر برای شروع دنبال گزینه‌ای هستید با WinDirStat شروع کنید. بعد از اسکن کردن سیستم‌تان به شما نشان می‌دهد که دقیقا کدام پوشه‌ها، چه نوع فایل‌ها‌یی بیشترین فضا را اشغال کرده اند. اطمینان حاصل کنید از اینکه هیچکدام از برنامه‌های مهم سیستم را حذف نکنید، تنها فایل‌های داده‌ی شخصی را حذف کنید.

اگر می‌بینید که پوشه‌های برنامه‌ای در Program Files فضای زیادی اشغال می‌کند، می‌توانید آن را حذف کنید. WinDirStat می‌تواند به شما بگوید که هر برنامه چقدر فضا اشغال می‌کند، حتی اگر خود برنامه‌ها و پنل کنترل این اطلاعات را در اختیار شما نگذارند.

حذف کردن فایل های موقت (Temporary Files)

ابزار پاکسازی دیسک ویندوز بسیار کارآمد است اما فایل‌های موقت مورد استفاده‌ی برنامه‌های دیگر را حذف نمی‌کند. برای مثال حافظه‌ی پنهان مرورگرهای Chrome و Firefox را که می‌توانند چندین گیگابایت از فضای هارد را اشغال کنند را حذف نمی‌کنند.

خالی کردن فضای هارد دیسک

حافظه‌ی پنهان مرورگر شما از فضای هارددیسک استفاده می‌کند تا وقتی در آینده از وبسایت‌ها استفاده می‌کردید، وقتتان گرفته نشود، اما اگر اکنون نیاز به فضای هارددیسک دارید این ویژگی مدنظر قرار نمی‌گیرد. برای تمیز کردن فایل های ناخواسته و موقتی به صورت جدی‌تر،برنامه‌ی CCleaner را امتحان کنید. برنامه CCleaner فایل‌های ناخواسته را از برنامه‌ها شخص ثالث(third-party programs) متنوعی حذف می‌کند. و همچنین فایل‌های ویندوز را که Disk clean up با آنها کاری ندارد را حذف می‌کند.

تایپ ده انگشتی یک مهارت مادام العمر است. با تایپون می توانید این مهارت را به صورت آنلاین و با صرف کمترین هزینه و زمان بیاموزید. همین الآن ثبت نام کنید.

پیدا کردن فایل‌های تکراری

برای اینکه بتوانید با اسکن کردن برنامه‌های دو نسخه‌ای را پیدا کنید، می‌توانید از اپلیکیشن‌هایی که فایل‌های دونسخه‌ای را پیدا می‌کنند، استفاده کنید. این فایل‌های دونسخه‌ای، فایل‌های غیر ضروری‌ای هستند که می‌توانند حذف شوند. ما از VisiPics استفاده کرده‌ایم تا تصاویر تکراری را حذف کنیم. ما همچنین با استفاده از ابزارهای رایگان یک راهنمای جامع برای پیدا کردن و حذف فایل‌های تکراری در ویندوز، ایجاد کرده‌ایم. یا اگر هم برایتان اهمیتی ندارد که چند دلاری هزینه کنید می‌توانید از برنامه‌ی Duplicate cleaner pro استفاده کنید.که نه تنها رابط بهتری دارد بلکه چندین ویژگی دیگر دارد که در پیدا کردن و حذف کردن فایل‌های دو نسخه ای کمک می‌کند.

هارد دیسک کامپیوتر

کاهش فضای بازیابی سیستم

اگر بازیابی سیستم فضای زیادی از هارددرایو را برای موارد بازیابی استفاده می‌کند، شما می‌توانید مقدار فضایی از هارددرایو را که به بازیابی سیستم اختصاص داده‌شده‌است را کم کنید. اینطور توافق شده است که شما داده‌های کمی برای بازیابی سیستم‌تان داشته باشید و از فایل‌های قبلی کپی کمتری برای بازیابی داشته باشید. اگر این ویژگی‌ها نسبت به فضایی که در هارددیسک اشغال می‌کنند برای شما از اهمیت کمتری برخوردار هستند، پس دست به کار شوید و با کاهش مقدار فضایی که سیستم بازیابی استفاده می‌کند،  چندین گیگابایت را آزاد کنید.

خالی کردن فضای هارد دیسک

سایر روش های خالی کردن فضای هارد دیسک

این فوت و فن‌ها قطعاً مقداری فضا برای شما ذخیره خواهد کرد، اما درعوض ویژگی‌های حائز اهمیت ویندوز را از کار می‌اندازد. ما توصیه نمی‌کنیم که از هر کدام از آنها استفاده کنید. اما اگر خیلی به فضای دیسک نیاز پیدا کردید، آنها می‌توانند کمک‌کننده باشند.

فعال کردن حالت خاموشی

وقتی شما سیستم‌تان به حالت خاموش در می آورید، محتوای حافظه‌اش را برای هارددرایو شما ذخیره می‌کند و این اجازه را به سیستم می‎دهد تا بدون استفاده از هر نیرویی حالت سیستم‎اش را حفظ کند و دفعه‎‌ی بعدی که کامپیوتر تان را روشن کردید از همان جایی که خاموش کرده بودید کامپیوتر روشن می‎شود ویندوز محتوای حافظه ی شما را در فایل C:\hiberfil.sys ذخیره می‌کند.برای ذخیره کردن فضای هارددرایو می‌توانید حالت خاموشی را که باعث حذف شدن فایل می‌شود، کاملا فعال کنید.

غیر فعال کردن بازیابی سیستم

اگر کاهش مقدار فضایی که سیستم بازیابی استفاده می‌کند برای شما کافی نیست، می‌توانید حالت بازیابی را کاملا غیر فعال کنید. اگر لازم باشد از سیستم بازیابی برای بازیابی سیستم‌تان به حالت اولیه استفاده کنید، خیلی بدشانس هستید، پس حواستان را جمع کنید.

منبع: howtogeek

یک یادآوری مهم

تایپ ده‌انگشتی مهارتی است که همه به آن نیاز داریم. آن را با آسان‌ترین و بهترین روش بیاموزید. امتحانش بی‌ضرر است!

همین الان یادگیری تایپ ده‌انگشتی را شروع کنید!

برای شروعِ رایگانِ تمرینِ تایپ ده‌انگشتی، در کامپیوتر یا لپتاپ خود سایت تایپون (typoon.ir) را باز کنید و درس اول را امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *