روش های تایپ کردن و تاثیر آن بر سرعت تایپ: بهترین روش برای تایپ کدام است؟

ممکن است تصور کنید که تایپ را فقط به دو روش دوانگشتی و ده انگشتی می توان انجام داد. در این صورت بهتر است بدانید که روش های مختلفی برای تایپ کردن وجود دارد. این در صورتی است که روش های ابداعی افراد را در نظر نگیریم. در این مقاله روش های تایپ کردن و تاثیر آن بر سرعت تایپ را بررسی می کنیم. می خواهیم بدانیم بهترین و سریع ترین روش تایپ کدام است. با تایپون همراه باشید.

تاریخچه روش های تایپ کردن

روش های تایپ کردن

بعد از اختراع اولین ماشین تایپ با نام scrittura tattile در سال 1575 میلادی، تایپ با ماشین کم کم رواج یافت. از همان زمان سرعت تایپ و راهکارهای افزایش سرعت تایپ مورد توجه قرار گرفت. این روند ماشین های تایپ را تحت تاثیر قرار داد و به موازات آن، روش های تایپ کردن هم مورد توجه قرار گرفت و روز به روز بهتر شد.

بعد از اختراع کامپیوتر، سرعت و دقت تایپ کردن به یک باره دچار تحول اساسی شد، چرا که به خاطر وجود دکمه تصحیح (back space) اصلاح متن آسان تر بود. از سوی دیگر با توسعه نرم افزارهای واژه پرداز مشکلات تایپیست ها کمتر هم شد. در حال حاضر پنج روش برای تایپ کردن وجود دارد که در ادامه شرح می دهیم.

تایپ ده انگشتی یا لمسی (touch typing)

در تایپ ده انگشتی همان طور که از اسم آن برمی آید، تایپیست از ده انگشت خود برای فشردن کلیدهای کیبورد یا ماشین تایپ استفاده می کند. اطلاق واژه لمسی به این روش تایپ کردن به این دلیل است که برای شناسایی دکمه های کیبورد از حس تنها از حس لامسه استفاده می شود. به عبارت دیگر حس بینایی نقشی در این فرایند ندارد.

تایپ ده انگشتی یکی از بهترین و سریع ترین روش های تایپ کردن است و همه تایپیست های حرفه ای از این روش استفاده می کنند. چرا که نگاه تایپیست بین کیبورد و مانیتور در نوسان نیست و در صورت بروز خطا در تایپ می تواند بلافاصله آن را اصلاح کند.

روش شکار و نوک زدن (hunt and peck)

یکی دیگر از روش های تایپ کردن، روش شکار و نوک زدن است. در این روش کاربر کلیدهای کیبورد را یکی پس از دیگری فشار می دهد. در این روش تایپیست به جایگاه کلیدهای کیبورد تسلط ندارد و مجبور است برای شناسایی جای کلید بعدی به کیبورد نگاه کند. بنابراین اگر هنگام تایپ دچار خطا شود، در لحظه متوجه نمی شود و باید پس از اتمام تایپ کردن متن برای اصلاح آن وقت بگذارد.

روش هیبرید (hybrid or touch hunting)

روش هیبرید یا تایچ هانتیگ ترکیبی از دو روش قبلی است. در این روش تایپیست جای کلیدهای کیبورد را به خاطر می سپارد و بر روی نتیجه تمرکز می کند که در مانیتور نمایش داده می شود. با هدف افزایش سرعت تایپ، کاربر دست های خود را ثابت نگه می دارد و تنها با حرکت دادن انگشت ها کلیدهای کیبورد را فشار می دهد.

روش به خاطرسپاری (buffering)

در این روش تایپیست ابتدا بخشی از متن را می خواند و به خاطر می سپارد. سپس مشغول تایپ می شود و آن بخش را تایپ می کند. این روش بسیار کند و ناکارآمد است، چرا که قدرت فکر کردن را از تایپست سلب می کند و تمام ذهن او درگیر حفظ کردن و به یاد آوردن متن می شود. اگر از این روش برای تایپ کردن استفاده می کنید، توصیه می کنیم هر چه سریعتر تجدیدنظر کنید!

روش تایپ با شست (thumbing)

این یکی از روش های نوین تایپ کردن و محصول اختراع صفحه کلید مجازی گوشی های هوشمند و تبلت ها است. در این روش کاربر گوشی یا تبلت را با انگشت های دیگر دو دست نگه می دارد و با انگشت های شست دو دست تایپ می کند. بسته به نوع گوشی یا تبلت و اندازه ان، ممکن است نتوانید از این روش برای تایپ کردن با صفحه کلید هوشمند استفاده کنید.

بهترین روش تایپ کردن کدام است؟

نتایج پژوهش های انجام شده نشان می دهد که سریع ترین روش تایپ، روش ده انگشتی است. همانطور که قبلاً گفتیم، در این روش چون جای کلیدهای کیبورد را به خاطر دارید، نیازی نیست به کیبورد نگاه کنید و می توانید با نگاه کرد به مانیتور، در صورت بروز خطای تایپی بلافاصله آن را اصلاح کنید.

از سوی دیگر در تایپ ده انگشتی بدن شما در حالت صحیح قرار می گیرد و دچار مشکلات جسمی هم نمی شوید. در نتیجه دقت تایپ و بهره وری شما بالا می رود. پس وقت را تلف نکنید، همین الآن در تایپون ثبت نام کنید و با آموزش تایپ ده انگشتی به یک تایپیست حرفه ای تبدیل شوید!

یک یادآوری مهم

تایپ ده‌انگشتی مهارتی است که همه به آن نیاز داریم. آن را با آسان‌ترین و بهترین روش بیاموزید. امتحانش بی‌ضرر است!

همین الان یادگیری تایپ ده‌انگشتی را شروع کنید!

برای شروعِ رایگانِ تمرینِ تایپ ده‌انگشتی، در کامپیوتر یا لپتاپ خود سایت تایپون (typoon.ir) را باز کنید و درس اول را امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *