سرعت تایپ خوب چقدر است؟ نحوه محاسبه سرعت تایپ

سرعت تایپ خوب

هر جا صحبت از تایپ ده انگشتی است، عبارت سرعت تایپ هم شنیده می‌شود. اگر در حال تمرین آنلاین تایپ ده انگشتی با تایپون باشید، حتما تست سرعت تایپ را دیده‌اید. چرا سرعت تایپ و تعداد کلمه هایی که در هر دقیقه تایپ می‌کنید، تا این حد اهمیت دارد؟ سرعت تایپ خوب چقدر است؟ اصلاً سرعت تایپ چگونه محاسبه می‌شود؟ برای دانستن جواب این سوال‌ها، ادامه این مقاله را مطالعه کنید.

چرا سرعت تایپ مهم است؟

ساعت 11 شب است و شما باید یک مقاله 1500 کلمه‌ای را فردا ساعت 8 صبح ارائه بدهید. اگر تایپ ده انگشتی بلد باشید و بتوانید با سرعت 50 کلمه در دقیقه تایپ کنید، نیم ساعت دیگر کار مقاله تمام شده و می‌توانید قبل از ساعت 12 بخوابید. اما اگر دوانگشتی تایپ می‌کنید و سرعت تایپ شما 10 کلمه در دقیقه است چه؟ برای نوشتن همان مقاله باید دو ساعت و نیم وقت صرف (بخوانید تلف) کنید.

این ساعت‌های عمر شماست که می‌توانید برای کار بهتری صرف کنید. تایپ ده انگشتی بهره‌وری شما را بالا می‌برد و مزایای دیگری هم دارد که در پست دیگری با عنوان «تایپیست‌ها برنده‌اند» مفصل در مورد آن نوشته‌ایم.

بیشترین سرعت تایپ

رکورد سرعت تایپ تا سال 2010 در اختیار بانویی به نام باربارا بلک برن بود. باربارا در سال 2005 رکورد سرعت تایپ را با یک کیبورد دوراک (Dvorak) شکست و به مدت پنجاه دقیقه، با سرعت 150 کلمه در دقیقه تایپ کرد. او بعدها رکورد خود را هم شکست و برای مدت کوتاه‌تری با سرعت 170 کلمه بر دقیقه تایپ کرد.

قضیه به اینجا ختم نشد! خانم بلک برن توانست رکورد 212 کلمه در دقیقه را هم به ثبت برساند. این رقم را با 50 تا 80 کلمه در دقیقه مقایسه کنید که یک تایپیست حرفه‌ای با یک کیبورد QWERTY می‌تواند تایپ کند. اگر شغل باربارا تایپ کردن بود، قطعاً تایپیست پولداری می‌شد!

سرعت تایپ خوب

در سال 2010 شون رونا توانست رکورد خانم بلک برن را بشکند و در مسابقات قهرمانی تایپ با سرعت 256 کلمه در دقیقه تایپ کند. این رکود تا امروز شکسته نشده است.

آمارهای جالب از سرعت تایپ

یک قاعده کلی می‌گوید که دخترها بیشتر از پسرها تایپ می‌کنند. با این حال میانگین سرعت تایپ پسرها بیشتر از دخترها است! دلیل این تفاوت ممکن است نوع فعالیت‌های دخترها و پسرها باشد. پسرها وقت زیادی را به بازی‌های گروهی و آنلاین اختصاص می‌دهند و با هم گروهی‌های خود چت می‌کنند که در آمار محاسبه نمی‌شود!

میانگین سرعت تایپ برای یک تایپست عادی، 41 کلمه در دقیقه با 92 درصد دقت است. یعنی یک تایپیست ده انگشتی عادی به ازای هر 100 کلمه‌ای که تایپ می‌کند، 8 خطا دارد. این در حالی است که سرعت میانگین نوشتن با دست، بین 22 تا 31 کلمه در دقیقه است.

بیشترین تعداد تایپیست‌های حرفه‌ای بین متولدان 1920 تا 1970 پیدا می‌شوند. در این دوره مسابقات قهرمانی تایپ طرفداران زیادی داشتند و شرکت‌های سازنده ماشین تایپ، از این مسابقات برای تبلیغ مخصولات خود استفاده می‌کردند.

نحوه محاسبه سرعت تایپ

CPM ،WPM و GWPM معیارهایی هستند که برای اندازه گیری سرعت تایپ با کیبورد به کار می‌روند.  WPM (words per minute) به معنی تعداد کلماتی است که تایپیست در هر دقیقه تایپ می‌کند. این مقیاس تعداد کلمات را در نظر می‌گیرد و خطاهای کاربر را هم محاسبه می‌کند. به عبارت دیگر هنگام استفاده از این مقیاس، هم سرعت تایپ و هم دقت تایپ اهمیت دارند.

مقیاس دیگر GWPM (gross words per minute) است. کلمه gross به معنی ناخالص است. به این معنی که در این مقیاس، تعداد خطاهای کاربر محاسبه نمی‌شود. این مقیاس برای افراد مبتدی به کار می‌رود که در ابتدای راه آموزش تایپ ده انگشتی هستند و ممکن است خطاهای تایپی زیاد انگیزه آنها را تحت تاثیر قرار بدهد.

CPM (characters per minute) به معنی تعداد کاراکترهایی است که تایپیست در مدت یک دقیقه تایپ می‌کند. CPM نسبت به WPM مقیاس دقیق تری است، چرا که به جای کلمه، تعداد کاراکتر را در نظر می‌گیرد و دشواری های زبانی در آن به حساب نمی‌آیند. به خصوص در مورد زبان فارسی این تفاوت بیشتر نمود پیدا می‌کند.

سرعت تایپ معمولاً به صورت میانکین محاسبه می‌شود. یعنی اگر شما در مدت 5 دقیقه 400 کلمه تایپ کرده باشید، سرعت تایپ میانگین شما 80 کلمه در دقیقه خواهد بود.

سرعت تایپ خوب چقدر است؟

سرعت تایپ خوب

اگر به روش دوانگشتی (hunt and peck) تایپ می‌کنید، سرعت تایپ شما به صورت میانگین 27 کلمه در دقیقه خواهد بود.

حتی در این روش تایپ هم بسته به این که چقدر به جانمایی حروف روی کیبورد تسلط داشته باشید، سرعت شما متفاوت است.

در حالی که یک تایپیست ده انگشتی در بدترین حالت 40 کلمه در دقیقه تایپ می‌کند. سرعت تایپ خوب و ایده آل برای افراد عادی باید بیشتر از ۵۰ کلمه در دقیقه باشد.

توصیه می‌کنیم به این عدد قانع تباشید و دست از تمرین کردن برندارید. این تنها آغاز راه است و می‌توانید رکورد خود را تا 85 کلمه در دقیقه ارتقا بدهید.

با تمرین است که استاد می‌شوید! تنها با نشستن پشت پیانو، پیانیست نمی‌شوید! روزانه حداقل 30 دقیقه با تایپون تمرین آنلاین تایپ ده انگشتی کنید.

یک یادآوری مهم

تایپ ده‌انگشتی مهارتی است که همه به آن نیاز داریم. آن را با آسان‌ترین و بهترین روش بیاموزید. امتحانش بی‌ضرر است!

همین الان یادگیری تایپ ده‌انگشتی را شروع کنید!

برای شروعِ رایگانِ تمرینِ تایپ ده‌انگشتی، در کامپیوتر یا لپتاپ خود سایت تایپون (typoon.ir) را باز کنید و درس اول را امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *