یک بار برای همیشه بدانیم: شارژ کردن گوشی در شب خوب است یا بد؟

اگر با گوشی به رختخواب می روید و شب را برای شارژ کردن گوشی انتخاب می کنید، برای شما خبر بدی داریم. شارژ کردن گوشی در شب باعث می شود به باتری گوشی صدمه وارد شود و عمر آن کوتاه شود. در این مقاله به شما می گوییم که شارژ کردن گوشی در شب چه آسیب هایی به باتری گوشی می زند.

شارژ کردن گوشی در شب

عمر متوسط باتری گوشی چگونه تعیین می شود؟

اگر با ندانم کاری به باتری گوشی صدمه بزنید، گارانتی شامل حال شما نمی شود. با توجه به قیمت سرسام آور گوشی در ایران بهتر است با احتیاط بیشتری عمل کنید. باتری های قابل شارژ به مرور زمان کیفیت خود را از دست می دهند، حتی اگر از گوشی استفاده نکنید و آن را به شارژ وصل نکنید. بعد از یک سال متوجه می شوید که ظرفیت شارژ باتری گوشی کاهش یافته و به زحمت می توانید یک روز کامل را با یک بار شارژ کردن سپری کنید.

کمپانی های تولیدکننده گوشی های هوشمند، عمر متوسط باتری گوشی را به واسطه چرخه شارژ باتری مشخص می کنند. چرخه شارژ باتری عبارت است شارژ کردن باتری از صفر تا صد درصد و سپس خالی شدن باتری از صد تا صفر درصد. عمر متوسط باتری به این معنی است که باتری چند چرخه شارژ را می تواند تحمل کند. بیشتر باتری های قابل شارژ از نوع لیتیومی هستند. باتری لیتیومی 18650 قبل از این که یک چهارم طرفیت خود را از دست بدهد، می تواند بین 300 تا 500 چرخه شارژ را تحمل کند.

تایپ ده انگشتی یک مهارت مادام العمر است. با تایپون می توانید این مهارت را به صورت آنلاین و با صرف کمترین هزینه و زمان بیاموزید. همین الآن ثبت نام کنید.

چرا عمر باتری های لیتیومی کوتاه می شود؟

باورش سخت است، ولی برای طولانی کردن عمر باتری باید شارژ آن را بین 20 تا 80 درصد نگه دارید. یعنی وقتی شارژ به 20 درصد رسید، آن را شارژ کنید و وقتی به 80 درصد رسید، از شارژ جدا کنید. همانطور که گفتیم، چرخه شارژ باتری بین صفر تا صد درصد محاسبه می شود. با پر و خالی کردن شارژ گوشی بین 80 تا 20 درصد می توانید این چرخه را از 500 بار تا 1000 بار افزایش بدهید. یعنی به جای یک سال، عمر باتری را تا سه سال افزایش بدهید!

اما چرا این اتفاق می افتد؟ باتری های لیتیومی از یک لایه اکسید کبالت لیتیوم و یک لایه گرافیت ساخته شده اند. یون های لیتیوم از گرافیت به اکسید لیتیم کبالت منتقل می شوند تا انرژی آزاد کنند. شارژ باتری این یونها را به لایه گرافیت منتقل می کند. در واقع با هر بار رساندن شارژ گوشی به صد درصد شما به ساختار سلولی باتری صدمه می زنید و مقاومت داخلی آن را بالا می برید.

شارژ کردن گوشی در شب خوب است یا بد؟

تا اینجا از برخی عادت های اشتباه در شارژ گردن گوشی آگاه شده اید. تازه این در شرایطی است که وقتی شارژ به صد درصد رسید، گوشی را از شارژ جدا کنید. حالت بدتر این است که گوشی بعد از شارژ کامل در برق بماند. این اتفاقی است که هنگام شارژ کردن گوشی در شب می افتد. بیشتر کمپانی ها برای جلوگیری از صدمات این کار از تکنولوژی استفاده کرده اند که به محض رسیدن شارژ به صد درصد، جریان برق را قطع می کند. با این حال باز هم توصیه می کنیم این کار را نکنید.

شارژ کردن طولانی مدت باعث می شود دمای باتری بالا برود. به خصوص اگر گوشی را زیر بالش گذاشته باشید. در این صورت جریان هوا قطع می شود که علاوه بر صدمه زدن به باتری، خطر آتش سوزی و انفجار را هم با همراه دارد. دمای باتری باید بین صفر تا 70 درجه باشد.

شارژ کردن گوشی در شب و مدیریت شارژ

اگر می خواهید شارژ گوشی را بین 20 تا 80 درصد نگه دارید، یک راه این است که هنگام شارژ حواستان به گوشی باشد! راه خوبی نیست؟ با شما موافقم. برای مذیریت شارژ گوشی اپلیکیشن هایی طراحی شده است که با استفاده از آنها می توانید برای درصد شارژ گوشی اعلان بگذارید. به این ترتیب با رسیدن شارژ به 20 درصد اعلانی دریافت می کنید. وقتی هم شارژ گوشی به 80 درصد رسید اعلان دیگری به شما هشدار می دهد که گوشی را از شارژ جدا کنید.

برای گوشی های اندرویدی اپلیکیشن AccuBattery گزینه خوبی است. برای گوشی های آیفون هم اپلیکیشن FruitJuice را پیشنهاد می کنیم. پست دیگر ما در مورد ترفندهای کاهش مصرف باتری آیفون را هم مطالعه کنید.

منبع: makeuseof

یک یادآوری مهم

تایپ ده‌انگشتی مهارتی است که همه به آن نیاز داریم. آن را با آسان‌ترین و بهترین روش بیاموزید. امتحانش بی‌ضرر است!

همین الان یادگیری تایپ ده‌انگشتی را شروع کنید!

برای شروعِ رایگانِ تمرینِ تایپ ده‌انگشتی، در کامپیوتر یا لپتاپ خود سایت تایپون (typoon.ir) را باز کنید و درس اول را امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *