صفحه کلید مجازی ویندوز و هرچه باید در مورد فعالسازی آن بدانید

کمپانی مایکروسافت برای نسخه های مختلف سیستم عامل ویندوز، گزینه ای تحت عنوان On Screen Keyboard یا صفحه کلید مجازی طراحی کرده است. این قابلیت در حالت عادی فعال نیست و در صورت تمایل باید آن را در حالت فعال قرار دهید. با فعال کردن OSK نمایی از یک صفحه کلید بر روی مانیتور لپ تاپ یا کامپیوتر شما نمایش داده می شود که می توانید با حرکت دادن موس با آن تایپ کنید. این مقاله را به آموزش نحوه فعالسازی صفحه کلید مجازی ویندوز در نسخه های مختلف اختصاص داده ایم. با تایپون همراه باشید.

صفحه کلید مجازی ویندوز

دلایل استفاده از صفحه کلید مجازی

صفحه کلید مجازی برای شرایط خاص طراحی شده است. مثلا وقتی کیبورد شما خراب شده و به لحاظ سخت افزاری قابل استفاده نیست. کیبورد کامپیوتر ممکن است به دلایل دیگری از جمله پاک شدن فایل های درایور قابل استفاده نباشد. همچنین اگر کیبورد شما از امکانات رایج کیبوردهای استاندارد برخوردار نیست، صفحه کلید مجازی می تواند راهگشا باشد. مثلا وقتی از کیبورد rainbow یا frogpad استفاده می کنید که در پست عجیب ترین کیبوردهای جهان معرفی کرده ایم.

دلیل دیگر استفاده از صفحه کلید مجازی می تواند رعایت موارد امنیتی برای جلوگیری از افشای اطلاعات شما باشد، مانند آنچه در درگاه های پرداخت الکترونیکی مشاهده می کنید. اگر بر روی سیستم شما یک keylogger نصب شده باشد، با تایپ کردن اطلاعات حساب و کارت بانکی این اطلاعات در اختیار مهاجمان قرار می کیرد.

کیبورد مجازی ویندوز امکاناتی دارد که کیبوردهای فیزیکی از آن بی بهره اند. مثلا امکان استفاده از شکلک ها و ایموجی ها که مخصوصا هنگام استفاده از نسخه دسکتاپ تلگرام و واتس اپ به آن نیاز خواهید داشت. پیش بینی متن و پیشنهاد کلمات هم از دیگر امکانات کیبوردهای مجازی است که سرعت تایپ شما را تا حد زیادی افزایش می دهد. در پست تایپ سریع با گوشی در مورد روش های افزایش سرعت تایپ با گوشی توضیح داده اییم.

فعال کردن صفحه کلید مجازی ویندوز

برای فعال کردن صفحه کلید مجازی در ویندوز راه های محتلفی وجود دارد که در ادامه شرح می دهیم:

روش اول: پنجره RUN

صفحه کلید مجازی کیبورد

برای فراخوانی کیبورد مجازی ویندوز با استفاده از پنجره Run، ابتدا کلید ویندوز را بگیرید و سپس کلید R را فشار بدهید. در کیبوردهای کامپیوتر کلید ویندوز بین کلیدهای Ctrl و Alt در سمت چپ و راست کلید Space قرار دارد. در لپ تاپ ها هم کلید ویندوز را می توانید در ردیف پایین و سمت چپ کلید Space پیدا کنید. برای فراخوانی کیبورد مجازی فرمان osk.exe یا osk را در پنجره Run تایپ کنید و کلید Enter را بزنید. این روش در همه نسخه های ویندوز قابل استفاده است.

روش دوم: Control Panel

به Control Panel بروید و سپس Ease of Access را انتخاب کنید. با فشردن همزمان کلیدهای ویندوز و U هم می توانید این منو را به صورت مستقیم باز کنید. حالا گزینه Start On-Screen Keyboard را بزنید تا کیبورد مجازی ویندوز در حالت فعال قرار بگیرد. از این روش هم می توانید در همه نسخه های ویندوز استفاده کنید.

روش سوم: منوی All Program

روی منوی Start کلیک کنید و All Programs را بزنید. حالا از منویی که باز می شود، گزینه های Accessories، سپس Ease of Access و در آخر On-Screen Keyboard را بزنید. این همان مسیری است که در پنجره Control Panel طی می کنید، با این تفاوت که در ویندوز 7 مسیر ساده تری برای دسترسی به آن تعریف شده است. در ویندوز 10 این گزینه از طریق منوی تنظیمات قابل دسترسی است.

یک یادآوری مهم

تایپ ده‌انگشتی مهارتی است که همه به آن نیاز داریم. آن را با آسان‌ترین و بهترین روش بیاموزید. امتحانش بی‌ضرر است!

همین الان یادگیری تایپ ده‌انگشتی را شروع کنید!

برای شروعِ رایگانِ تمرینِ تایپ ده‌انگشتی، در کامپیوتر یا لپتاپ خود سایت تایپون (typoon.ir) را باز کنید و درس اول را امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *