نصب فونت در ویندوز 10 و مدیریت فونت ها: آموزش کامل همراه با تصاویر

ویندوز 10 به صورت پیش فرض تعداد زیادی فونت دارد. اما اگر کار شما طراحی باشد به فونت های بیشتری نیاز دارید که باید خودتان به صورت دستی آنها را نصب کنید. یا برعکس ممکن است فونتی با نرم افزارهای گرافیکی شما همخوانی نداشته باشد و لازم باشد آن را پاک کنید. در این پست نصب فونت در ویندوز 10 و پاک کردن آن را به صورت کامل و با تصاویر آموزش می دهیم. با تایپون همراه باشید.

نصب فونت در ویندوز 10

بیشتر لپ تاپ هایی که در حال حاضر در بازار موجود هستند، با ویندوز 10 ارائه می شوند. بنابراین اگر شما قبل از خریدن بپ تاپ جدید با نسخه های قبلی ویندوز کار کرده باشید، ممکن است برای نصب فونت و یا پاک کردن آن با مشکل مواجه شوید.

نصب فونت جدید در ویندوز 10

برخی مواقع فونتی مناسب با نیاز و سلیقه خود در لیست فونت‌های پیش فرض نصب شده در ویندوز پیدا نمی‌کنید و می‌خواهید به جستجوی فونت‌های بیشتر و متنوع‌تری بپردازید. برای این کار وارد کنترل پنل و سپس بخش Fonts می‌شوید. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید اولین گزینه موجود در این صفحه، گزینه دریافت فونت‌های بیشتر در فروشگاه مایکروسافت است.

نصب فونت جدید دیندوز 10

با انتخاب گزینه Get more fonts in Microsoft Store فونت‌های متنوع‌تر و بیشتری برای شما به نمایش در خواهد آمد. پس از ورود به فروشگاه فونت‌های مایکروسافت، مراحل زیر را طی کنید.

پیدا کردن فونت دلخواه ویندوز 10

مایکروسافت استور همه فونت‌های موجود را به شما نشان خواهد داد. اغلب فونت‌ها مجانی هستند و بدون پرداخت هزینه می‌توانید نسبت به دانلود و نصب فونت اقدام نمایید. اما برخی از آنها با هزینه کمی به فروش می‌رسند و باید مبلغ اندکی هزینه پرداخت کنید. پس از جستجو فونت‌های متعدد . یافتن فونت دلخواه خود، روی فونتی که می‌خواهید به لیست خود اضافه کنید، کلیک کنید.

دانلود کردن فونت ویندوز 10

پس از انتخاب فونت دلخواه و کلیک کردن روی آن، پنجره‌ای تازه برای شما باز خواهد شد که تمامی اطلاعات و جزئیات مربوط به این فونت در آن به نمایش گذاشته شده است. برای دانلود فونت موردنظر، در پنجره باز شده، روی دکمه Get کلیک کنید تا فونت موردنظر دانلود و نصب شود.

اجرای فونت ویندوز 10

پس از اینکه فونت مورد نظر را دانلود کردید برای اینکه آن را در لیست فونت‌های موجود در کنترل پنل مشاهده کنید و امکان مدیریت آن را داشته باشید باید این فونت را راه اندازی یا Launch کنید. برای این کار روی گزینه Launch کلیک کنید تا فونت جدید را در لیست فونت‌های نصب شده مشاهده کنید.

فونت جدید ویندوز 10

پس از انجام مرحله پیشین ،حال ابزار فونت‌ها (Font Tool) برای شما باز خواهد شد. به پایین صفحه اسکرول کرده و فونتی را که به‌تازگی نصب کرده‌اید مشاهده کنید.

نصب فونت فارسی در ویندوز 10

فونت‌های فارسی در فهرست فونت‌های پیش فرض و نصب شده ویندوز 10 وجود ندارند و برای استفاده از این فونت‌ها باید آنان را به صورت جداگانه دانلود و نصب کنید.  از آنجا که فونت فارسی در پیش فرض‌های ویندزو وجود ندارد پس قطعا این فونت‌ها را نمی‌توانید در فروشگاه فونت‌های مایکروسافت بیابید و استفاده از روشی که در بخش پیشین ذکر کردیم بی‌فایده است. بسیاری از سایت‌های داخلی مجموعه فونت‌های فارسی را برای دانلود و نصب در اختیار کاربران قرار می‌دهند و یک جستجوی ساده در گوگل برای دانلود آنان کافی است. پس از یافتن مجموعه فونت‌های فارسی مورد نظر خود فایل فشرده آن را دانلود کنید و طبق مراحل زیر نسبت به نصب آنان اقدام نمایید.

اولین قدم برای نصب مجموعه فونت فارسی این است که فایل فشرده یا زیپ مربوط به آن را از حالت فشرده خارج کنید یا به اصطلاح فایل را Extract کنید.

فونت فارسی ویندوز 10

برای نصب یک یا چند فونت فارسی مورد نظر خود، این فونت‌ها را انتخاب، روی آنان کلیک راست کرده و گزینه Install را انتخاب کنید. پس از انجام این مرحله، فونت فارسی مورد نظر در لیست فونت‌های نصب شده شما وارد می‌شود و قادر به استفاده از آن خواهید بود.

تایپ ده انگشتی یک مهارت مادام العمر است. با تایپون می توانید این مهارت را به صورت آنلاین و با صرف کمترین هزینه و زمان بیاموزید. همین الآن ثبت نام کنید.

مدیریت فونت ها در ویندوز 10

پس از اینکه نحوه نصب فونت های جدید را با هم بررسی کردیم، لازم است به این سوال پاسخ دهیم که چگونه می‌توان از تعداد و تنوع فونت‌های موجود و پیش فرض در ویندوز 10 مطلع شد و این فونت‌های مورد نظر را مدیریت کرد؟ منظور از مدیریت فونت، ایجاد تغییراتی چون، حذف، پیش‌نمایش، پنهان کردن و اقداماتی از این قبیل است که بنا به نیاز و سلیقه کاربر صورت می‌گیرند.

پاسخ به این پرسش بسیار ساده است.  اگر از ویندوز 10 استفاده می‌کنید، مایکروسافت ابزارهای متعددی را به شما پیشنهاد می‌دهد که می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند. با استفاده از ابزار استاندارد فونت‌ها که در کنترل پنل قرار دارد، می‌توانید مشاهده کنید که کدام فونت‌ها روی سیستم شما نصب شده و یک پیش‌نمایش از هرکدام از آنها چاپ کنید. اما از نسخه آپدیت آوریل 2018 ویندوز 10 به بعد، ترفندهای دیگری را نیز می‌توانید در این زمنیه اجرا کنید.

در این نسخه از ویندوز 10 می‌توانید ببینید که هر فونت به چه شکل است بدون آنکه نیاز باشد از آن پیش‌نمایش بگیرید. همچنین می‌توانید فونت‌هایی که نیاز ندارید را حذف کرده و یا فونت‌های بیشتری از مایکروسافت دانلود کنید. در ادامه نحوه مدیریت فونت و ایجاد تغییرات مختلف در آنان را آموزش خواهیم داد.

فونت های تصب شده در ویندوز 10

فونت های تصب شده ویندوز 10

کنترل پنل را باز کنید. برای این کار می‌توانید در باکس جستجوی کورتانا، عبارت Control Panel را تایپ کرده و از قسمت نتایج جستجو، آن را انتخاب کنید. در کنترل پنل روی آیکون View کلیک کرده و سپس بر روی آیکون Fonts کلیک کنید. در این حالت ویندوز تمام فونت‌های نصب شده را به شما نشان خواهد داد و می‌توانید تا حد زیادی از شکل و شمایل آنان آگاه شوید.

پیش نمایش فونت ها در ویندوز 10

فونت ها در ویندوز 10

اگر تصویر نمایش داده شده از شمایل فونت‌ها در قسمت قبلی به طور کامل تمام ابعاد یک فونت را به شما نمایش نمی‌دهد با استفاده از گزینه پیش نمایش به راحتی می‌توانید ظاهر این فونت را در ابعاد و اندازه‌های مختلف مشاهده نمایید. برای این کار، یک فونت خاص را انتخاب کنید (هر فونت در یک صفحه مجزا نشان داده می‌شود) و سپس روی Preview کلیک کنید. در این قسمت Font Viewer ظاهر فونتی را که انتخاب کرده‌اید در سایزهای مختلف به شما نشان خواهد داد. اگر تمایل داشته باشید می‌توانید از محتوای نمایش داده شده در صفحه Font Viewer پرینت بگیرید.

فونت های هم خانواده در ویندوز 10

فونت ها در ویندوز 10

برخی از فونت‌ها طراحی چندگانه دارند و اصطلاحا به آنان یک خانواده گفته می‌شود. در فونت‌های هم خانواده، اصل طرح یکسان و واحد است و پارامترهای کوچکتر تغییر می‌کنند و فونت‌های متعددی را تولید می‌کنند. به هر صورت، اگر فونتی که انتخاب می‌کنید یک خانواده داشته باشد (هر فونت توسط صفحات متعددی نمایش داده می‌شود) و بر روی Preview کلیک کنید، آنگاه صفحات متعددی باز می‌شوند که این فونت را در حالت‌های مختلف مثل حالت درشت و برجسته (Bold)، حروف کج (Italic) و یا Bold Italic نمایش خواهند داد. برای سری فونت‌های هم‌خانواده که به صفحات نمایش بیشتری نیاز است، ویندوز در ابتدا از شما سوال می‌پرسد که آیا مایل هستید همه این صفحات برای شما باز شود یا خیر.

پنهان کردن فونت‌ها در ویندوز 10

فونت های ویندوز 10

شما می‌توانید آن‌ دسته از فونت‌ها را که تمایل ندارید از آنها استفاده کنید و یا در هنگام کار کردن با برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های مشخص آنان را ببینید، از دید خود پنهان سازید. اگرچه پنهان کردن این فونت‌ها تنها در اپلیکیشن‌هایی نظیر WordPad و Notepad اعمال خواهد شد و برنامه‌هایی نظیر آفیس، منوهای فونت‌های خود را تولید کرده و در واقع پنهان‌سازی این فونت‌ها در کنترل پنل تاثیری روی فونت‌های موجود در آفیس نمی‌گذارد. برای پنهان کردن یک فونت روی آن کلیک راست کرده و در منوی باز شده روی گزینه Hide کلیک کنید.

حذف فونت‌های غیرضروری

فونت های ویندوز 10

اگر مطمئن هستید که به فونتی نیاز ندارید و از آن استفاده نمی‌کنید، می‌توانید آن را حذف کنید. البته مجددا خاطر نشان می‌شود که این ترفند برای همه فونت‌ها قابل استفاده نخواهد بود. شما نمی‌توانید فونت‌هایی را که در ویندوز ساخته شده‌اند پاک کنید زیرا این فونت‌ها توسط خود ویندوز محافظت و پشتیبانی می‌شوند. اگر قصد دارید این نوع فونت‌ها را حذف کنید، ویندوز مانع انجام این کار خواهد شد. اما برخی از فونت‌ها که توسط برنامه‌هایی نظیر مایکروسافت آفیس و یا Adobe Creative به مجموعه فونت شما اضافه شده‌اند را می‌توان حذف کرد. برای حذف فونتی که محافظت نمی‌شود می‌بایست روی آن کلیک راست کرده و سپس از منوی باز شده گزینه Delete را انتخاب کنید.

کپی کردن فونت ها در ویندوز 10

مپی کردن فونت ها در ویندوز 10

ممکن است بخواهید قبل از آنکه فونتی را پاک کنید از آن بکاپ بگیرید که در آینده دوباره از آن استفاده کنید. برای انجام این کار می‌بایست یک فولدر بکاپ ایجاد کنید. بر روی فونت موردنظر کلیک راست کرده و سپس گزینه Copy را انتخاب کنید. کپی فونت را به فولدر بکاپ انتقال دهید. حال می‌توانید فونت موردنظر خود را باخیال راحت حذف کنید و در آینده در صورت لزوم، مجددا از آن استفاده کنید.

نصب مجدد فونت ها در ویندوز 10

نصب فونت ها ویندوز 10

در قسمت قبل گفتیم اگر قصد استفاده از فونتی را دارید که در حال حاضر تصمبم به حذف آن را گرفته‌اید.، به راحتی می‌توانید از آن بکاپ بگیرید و بعد فونت مورد نظر را حذف کنید. حال تصور کنید که پس از مدتی تصمیم گرفته‌اید مجددا فونت حذف شده را نصب و استفاده کنید. برای این کار وارد فولدر بکاپ فونت‌های حذف شده می‌روید و روی آن فونت در فولدر بکاپ، کلیک راست کرده و سپس گزینه Install را انتخاب می‌کنید.

ابزار فونت‌ ها در ویندوز 10

ابزار فونت ها ویندوز 10

از نسخه آپدیت آوریل 2018 ویندوز 10 به بعد، می‌توانید از ابزار فونت‌ها که در Settings قرار دارد، استفاده کنید. برای انجام این کار ابتدا وارد Settings شده و سپس در قسمت Personalization، گزینه Fonts را انتخاب کنید. در این حالت ویندوز تمام فونت‌های موجود روی سیستم شما را در حالت پیش‌نمایش نشان خواهد داد.

جزئیات فونت‌ها در ویندوز 10

فونت ها در ویندوز 10

گاهی به اطلاعات بیشتری در مورد فونت مورد نظر خود نیاز دارید و می‌خواهید اطلاعات بیشتری از آن داشته باشید. برای مشاهده جزئیات بیشتر یک فونت روی آن کلیک کنید. ویندوز حالت‌های مختلف فونت را به شما نشان خواهد داد. شما می‌توانید با چپ و راست بردن نوار لغزنده، سایزهای مختلف یک فونت را نیز مشاهده کنید.

حذف فونت در ویندوز 10

حدف فونت ویندوز 10

برای حذف فونتی خاص در نسخه‌های پس از سال 2018 ویندوز 10، باید روی دکمه Unistall کلیک کنید. در این حالت ویندوز از شما می‌پرسد که آیا واقعا می‌خواهید این فونت را حذف کنید یا خیر. مجددا روی Unistall کلیک کنید. ممکن است بخواهید قبل از حذف کامل این فونت از آن بکاپ بگیرید؛ برای اینکار می‌بایست همانطور که قبلا اشاره شد، از آن یک کپی گرفته و به فولدر بکاپ انتقال دهید.

منبع: how to geek

یک یادآوری مهم

تایپ ده‌انگشتی مهارتی است که همه به آن نیاز داریم. آن را با آسان‌ترین و بهترین روش بیاموزید. امتحانش بی‌ضرر است!

همین الان یادگیری تایپ ده‌انگشتی را شروع کنید!

برای شروعِ رایگانِ تمرینِ تایپ ده‌انگشتی، در کامپیوتر یا لپتاپ خود سایت تایپون (typoon.ir) را باز کنید و درس اول را امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *