ورزش پشت میز محل کار : چند حرکت ورزشی که می‌توانید در محل کار انجام بدهید

وقتی پشت میز محل کار صبحانه می‌خورید و عکس‌های خانوادگی را روی آن می‌گذارید، ورزش پشت میز محل کار هم چندان عجیب به نظر نمی‌رسد! در این مقاله چند حرکت ورزشی را معرفی می‌کنیم که می‌توانید در محل کار انجام بدهید.

ورزش پشت میز محل کار ؟ مگه داریم؟

می‌دانیم که سرتان شلوغ است و کلی کار دارید. به همین دلیل حرکات یوگا را ساده کرده‌ایم تا بتوانید در محل کار و بدون نیاز به تجهیزات ورزشی آنها را انجام بدهید. هدف ما این است که شما چند دقیقه از فشار کار رها شوید و بتوانید با تمرکز بر انرژی درونی، برای ادامه یک روز کاری انرژی کسب کنید.

ورزش پشت میز محل کار علاوه بر این که سطح انرژی شما را برای ادامه کار افزایش می‌دهد، خستگی و درد ناشی از کار در شانه‌ها و گردنتان را هم برطرف می‌کند. حرکت‌های ورزشی زیادی وجود دارند که می‌توانید حتی بدون بلند شدن از روی صندلی انجام بدهید.

با تنفس شروع کنید

قبل از هر کاری چند دقیقه تمرکز کنید تا بتوانید تنفس خود را تنظیم کنید. روی لبه جلویی صندلی بنشینید و کمر خود را صاف کنید تا گوش‌ها در امتداد نشیمنگاه قرار بگیرند. کف پاها را روی زمین بگذارید و زانوها را در زاویه نود درجه قرار دهید. ممکن است لازم باشد ارتفاع صندلی را تغییر بدهید و یا از زیرپایی استفاده کنید.

چشم‌ها را ببندید و با دیافراگم نفس بکشید، دم از طریق بینی و بازدم از طریق دهان. تنفس شکمی یا دیافراگمی پایه تمرین‌های ذهن آگاهی و مراقبه است که فشار خون را کاهش می‌دهد.

حرکت‌های ساده یوگا در محل کار

حرکت‌هایی که به شما معرفی می‌کنیم، می‌توایند به صورت نامحسوس و زیرپوستی انجام بدهید تا کسی متوجه نشود! شاید همکاران شما هم با دیدن فعالیت‌های روزانه ورزشی شما به این کار ترغیب شوند و ورزش پشت میز محل کار به یک فرهنگ سازمانی تبئیل شود.

چرخش بالاتنه

ورزش پشت میز محل کار

روی صندلی بنشینید و تکیه بدهید. هوا را به داخل ریه‌های خود بکشید و همزمان بازوها را بالای سر ببرید. حالا ریه‌ها را خالی کنید و همزمان به سمت راست بچرخید. می‌توانید دسته‌های صندلی را با دو دست خود نگه دارید. با هر دم و بازدم ستون فقرات را بکشید و رها کنید.

کشش شانه‌ها

ورزش پشت میز محل کار

شانه‌ها هم مانند گردن و دست‌ها از فشار نشستن مدام پشت میز در امان نیستند. هوا را به داخل ریه‌ها بکشید و همزمان شانه‌ها را بالا بکشید و تا جای ممکن به گوش‌ها نزدیک کنید. حالا ریه‌ها را خالی کنید و همزمان شانه‌ها را تا جایی ممکن به سمت پایین بکشید.

کشش کمر به پشت

ورزش پشت میز محل کار

این حرکت برای ایجاد کشش در عضلات نشیمنگاه طراحی شده است. روی لبه صندلی بنشینید، کمر خود را از صندلی جدا کنید و ستون فقرات را کاملاً صاف کنید. دست‌ها را به پشت ببرید و لبه‌های صندلی را بگیرید. آرنج‌ها را تا جایی که امکان دارد، صاف نگه دارید.

هوا را به داخل ریه‌ها بکشید و نگه دارید. چند ثانیه در همین حالت بمانید و سپس همزمان با خالی کردن ریه‌ها، دست‌ها را رها کنید. می‌توانید این حرکت را چند بار تکرار کنید.

حرکت هلال ماه

ورزش پشت میز محل کار

ممکن است در عضلات کنار بدن احساس درد یا خستگی نکنید، اما فراموش نکنید که این عضلات هم پابه‌پای گردن و دست‌ها کار می‌کنند! روی صندلی بنشینید و دست‌ها را در دو طرف سر بالا ببرید. حالا کف دست‌ها را روی هم بگذارید. ابتدا به سمت راست خم شوید، چند بار نفس عمیق بکشید و سپس به سمت چپ خم شوید.

حرکت لک لک

ورزش پشت میز محل کار

حتماً برای شما هم پیش آمده که در انتهای یک روز کاری، به سختی از جای خود بلند شوید و چند قدم اول را به سختی بردارید. این نشان می‌دهد که باید روی حرکت‌های ایستاده بیشتر تمرکز کنید.

مقابل صندلی بایستید و پشت صندلی را بگیرید تا تعادلتان به هم نخورد. حالا پای راست را از زانو بالا بیاورید، نود درجه خم کنید و با دست راست آن را در همین حالت نگه دارید.

چند نفس عمیق بکشید. سپس در حالی که ریه‌ها را از هوا خالی می‌کنید، پای راست را روی زمین بگذارید و همین حرکت را با پا و دست چپ تکرار کنید.

ورزش‌های دست و مچ

می‌رسیم به پرتحرک ترین اعضای بدن شما: دست‌ها و انگشتان. دست‌ها را مقابل یا کنار بدن نگه دارید و از مچ به صورت ساعتگرد و پادساعتگرد بچرخانید. این حرکت را بین پنج تا ده بار تکرار کنید.

نرمش‌های انگشتان را هم می‌توانید در همین حالت انجام دهید. انگشت‌ها را تا جایی که می‌توانید از هم باز کنید و چند ثانیه نگه دارید. حالا انگشت‌ها را جمع کنید و یک مشت محکم بسازید. این حرکت را چند بار تکرار کنید. نرمش‌های مناسب دست و مچ را هم در برنامه روزانه خود قرار بدهید.

پیشگیری بهتر از درمان

در کنار انجام این نرمش‌ها، توصیه می‌کنیم از تجهیزات ارگونومیک استفاده کنید تا آسیب‌های کار را به حداقل برسانید. دو پست دیگر ما با موضوع راهنمای کامل خرید موس ارگونومیک و راهنمای انتخاب کیبورد مناسب برای تایپ ده انگشتی را مطالعه کنید.

در نظر داشته باشید که پیشگیری بهتر از درمان است. درست است که ورزش کردن تا حدی از بروز آسیب‌های کار با کامپیوتر جلوگیری می‌کند، اما بهتر است اصول ارگونومی تایپ و شیوه درست نشستن پشت کامپیوتر را رعایت کنید و به استقبال بیماری نروید.

و نکته آخر: سخت کار نکنید، هوشمندانه کار کنید! با یادگیری آنلاین تایپ ده انگشتی با تایپون در زمان و انرژی خود صرفه‌جویی کنید.

منبع: yogabeyondthestudio

یک یادآوری مهم

تایپ ده‌انگشتی مهارتی است که همه به آن نیاز داریم. آن را با آسان‌ترین و بهترین روش بیاموزید. امتحانش بی‌ضرر است!

همین الان یادگیری تایپ ده‌انگشتی را شروع کنید!

برای شروعِ رایگانِ تمرینِ تایپ ده‌انگشتی، در کامپیوتر یا لپتاپ خود سایت تایپون (typoon.ir) را باز کنید و درس اول را امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *