یادگیری تایپ ده انگشتی و مزایای آن: آیا یادگیری تایپ سریع برای من لازم است؟

حتماً این اصطلاح را شنیده‌اید: «سخت کار نکن، هوشمندانه کار کن». یادگیری تایپ ده انگشتی یکی از مصداق‌های هوشمندانه کار کردن است. برای رقابت در عرصه کار لازم است سریع‌تر و هوشمندانه‌تر عمل کنید. با وجود این که تقریباً همه کارها به نوعی وابسته به کامپیوتر است، اما آمار نشان می‌دهد که 70 درصد از کسانی که با کامپیوتر کار می‌کنند، به تایپ ده انگشتی تسلط ندارند. پس شما با یادگیری این مهارت یک گام از بقیه جلوتر هستید.

یادگیری تایپ ده انگشتی

چرا یادگیری تایپ ده انگشتی اینقدر مهم است؟

شرایطی را تصور کنید که باید تا یک ساعت دیگر یک گزارش 1500 کلمه‌ای را آماده کنید و ارائه بدهید. اگر تایپ ده انگشتی بلد باشید و بتوانید با سرعت 50 کلمه در دقیقه تایپ کنید، نیم ساعت دیگر کار مقاله تمام شده و نیم ساعت هم وقت دارید که خودتان را برای ارائه آماده کنید. اما اگر دوانگشتی تایپ کنید و سرعت تایپ شما 15 کلمه در دقیقه باشد چه؟ برای نوشتن همان مقاله باید بیشتر از یک ساعت و نیم وقت صرف (بخوانید تلف) کنید و بابت تاخیر هم توبیخ می‌شوید.

اگر در روز برای ساعت‌های طولانی با کامپیوتر کار می‌کنید، بهتر است بدانید که با تایپ ده انگشتی در هر سال حدود 21 روز در وقت شما صرفه جویی می‌شود؛ یعنی بیشتر از یک روز و نیم در ماه! از این رقم نمی‌شود چشم‌پوشی کرد. به علاوه یادگیری تایپ ده انگشتی باعث می‌شود در کار با کامپیوتر حرفه‌ای‌تر عمل کنید. البته این فقط به کامپیوتر محدود نمی‌شود و در همه کارهای دیگر نیز نمود پیدا می‌کند. تمرین آنلاین تایپ ده انگشتی دقت، بهره‌وری و تمرکز شما را هم تقویت می‌کند. مقاله دیگر ما در مورد مزایای یادگیری تایپ ده انگشتی را هم مطالعه کنید.

بهره‌وری در تایپ یعنی چه؟

تایپ ده انگشتی یا لمسی یعنی مهارت تایپ کردن با استفاده از هر ده انگشت و بدون نگاه کردن به کیبورد. اما چرا این مهارت تا این اندازه اهمیت دارد؟ کسانی به که تایپ ده انگشتی تسلط دارند، نیازی ندارند هنگام تایپ کردن به کیبورد نگاه کنند. چون انگشتان آنها به صورت خودکار جای حروف را روی کیبورد تشخیص می‌دهد. به علاوه بدیهی است که سرعت تایپ با دو انگشت به پای تایپ ده انگشتی نمی‌رسد. وقتی با دو انگشت تایپ می‌کنید، نگاه شما بین کیبورد و مانیتور در نوسان است و نمی‌توانید تمرکز کنید. اگر به مانیتور نگاه کنید، کلیدهای اشتباه را می‌زنید و وقتی به کیبورد نگاه کنید، اگر غلط تایپی داشته باشید، متوجه نمی‌شوید.

سرعت تایپ خوب

در تایپ ده انگشتی انگشتان شما به صورت خودکار کارشان را انجام می‌دهند و ذهن شما درگیر پیدا کردن جای حروف یا اصلاح کردن خطاهای تایپی بی‌شمار نمی‌شود. به این ترتیب می‌توانید افکار خود را به صورت یک جریان سیال تایپ کنید، مهارت چندوظیفگی در شما تقویت می‌شود و به مدیریت ذهن خود تسلط پیدا می‌کنید.

یادگیری تایپ ده انگشتی را از کجا شروع کنم؟

تا اینجا باید قانع شده باشید که لازم است مهارت تایپ ده انگشتی را بیاموزید. ما به شما تایپون را معرفی می‌کنیم. تایپون یک سایت جامع و کامل برای یادگیری و تمرین آنلاین تایپ ده انگشتی فارسی، انگلیسی و اعداد است. با استفاده از این سایت هوشمند، می‌توانید بدون نصب نرم‌افزار و بدون نیاز به خرید کتاب و یا جزوه، تایپ ده‌انگشتی را یاد بگیرید و یک تایپیست حرفه‌ای شوید.

محیط تایپون به سادگی طراحی شده و کار کردن با آن بسیار راحت است. برای شما شش درس رایگان تایپ فارسی، پنج درس رایگان تایپ انگلیسی و سه درس رایگان تایپ اعداد در نظر گرفته‌ایم تا قبل از این که ثبت‌نام کنید و به جمع کاربران تایپون بپیوندید، با محیط آن آشنا شوید.

تایپون چه امکاناتی دارد؟

یکی از امکانات جذاب تایپون تست سرعت تایپ است. تست سرعت تایپ درواقع یک آزمون تعیین سطح است. هفت درس رایگان در اختیار شما قرار دارد که می‌توانید با شرکت در آنها سرعت تایپتان را بیازمایید. به علاوه بعد از این که دوره‌های تایپ فارسی و انگلیسی و اعداد را گذراندید، با شرکت در این آزمون‌ها از میزان پیشرفت خود مطلع می‌شوید. پیشرفت شما در هر درس در قالب نمودار نمایش داده می‌شود و می‌توانید سرعت، دقت و تعداد خطاهای خود را ببینید.

تست سرعت تایپون

هنگام کار با کیبورد مجازی تایپون، یک صدای راهنما پخش می‌شود که شما را از خطای تایپ مطلع می‌کند. این گزینه را می‌توانید پس از ورود به حساب کاربری، در بخش تنظیمات فعال کنید. کیبورد مجازی به صورت پیش‌فرض در حالت صفحه کیبورد رایج قرار دارد. با این حال در قسمت تنظیمات می‌توانید صفحه کلید استاندارد فارسی را فعال کنید. در تایپون می‌توانید با خودتان و دوستانتان مسابقه بدهید! بر اساس دقت، سرعت و تعداد خطا امتیاز می‌گیرید و جمع امتیازات شما اندوخته می‌شود.

همین حالا تایپون را باز کنید و گزینه ثبت‌نام را بزنید. همه اطلاعاتی که باید وارد کنید، آدرس ایمیل و رمز عبور است. حالا طرح موردنظرتان را انتخاب کنید و «ثبت نام و پرداخت» را بزنید. تمام! تایپ ده‌انگشتی مهارتی است که همه به آن نیاز داریم. ما آن را به ساده‌ترین شکل به شما یاد می‌دهیم. امتحانش بی‌ضرر است!

یک یادآوری مهم

تایپ ده‌انگشتی مهارتی است که همه به آن نیاز داریم. آن را با آسان‌ترین و بهترین روش بیاموزید. امتحانش بی‌ضرر است!

همین الان یادگیری تایپ ده‌انگشتی را شروع کنید!

برای شروعِ رایگانِ تمرینِ تایپ ده‌انگشتی، در کامپیوتر یا لپتاپ خود سایت تایپون (typoon.ir) را باز کنید و درس اول را امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *