بولت ژورنال و مدیریت زمان: چگونه با بولت ژورنال برنامه ریزی کنیم؟

بولت ژورنال دقیقاً چیست؟

بولت ژورنال یک دفتر است که به زندگی شما سر و سامان می دهد! آنچه بولت ژورنال را از یک دفتر معمولی متمایز می کند، این است که هر کسی ژورنال خودش را دارد. فقط کافی است یک هدف داشته باشید. این هدف می تواند انجام دادن کارهای روزمره خانه، پیشرفت شغلی، راه انداختن کسب و کار جدید، ورزش و هر چیز دیگری باشد که برایش تلاش می کنید. همه چیز به شما بستگی دارد. به خاطر داشته باشید که بولت ژورنال را در هیچ فروشگاهی نمی فروشند! باید خودتان آن را بسازید و کامل کنید.

با بولت ژورنال

به زندگیت سر و سامون بده!

به هر کتاب فروشی که سر بزنید، می توانید با صرف هزینه کمی دفترهای یادداشت یا برنامه ریزی آماده را تهیه کنید. اما توصیه می کنیم به جای این دفترهای آماده، ژورنال اختصاصی خودتان را داشته باشید. چرا؟ چون کاملاً دست ساز است و باعث تقویت روحیه خلاقیت شما می شود. به علاوه کاملاً در اختیار شماست و چون قالب پیش ساخته ای ندارد، می توانید آن را به دلخواه خود تغییر بدهید. به علاوه می توانید آن را به سلطقه خودتان طراحی کنید. چون شما خودتان را بهتر از هر کس دیگری می شناسید و می دانید از زندگی چه می خواهید!

می خوام ژورنال خودمو بسازم!

چی بخرم؟

اگر تصمیم دارید بولت ژورنال بسازید، باید سری به فروشگاه های شهر کتاب یا لوازم تحریر بزنید. باغ کتاب هم گزینه خوبی است! تمام چیزی که نیاز دارید، یک دفتر و یک خودکار است. بهتر است دفتر شطرنجی یا نقطه ای تهیه کنید که لازم نباشد از خط کش استفاده کنید. برای ایجاد جذابیت بد نیست پای رنگ ها را هم به ژورنالتان باز کنید. در این صورت چند ماژیک یا خودکار با رنگ های متفاوت هم تهیه کنید.

کاربرد دیگر رنگ ها در بولت ژورنال، سازماندهی است. مثلاً می توانید برای بولت های مشابه از یک رنگ استفاده کنید. این کار باعث می شود مغز شما بین رنگ ها و موضوعات ارتباط برقرار کند و حافظه بصری شما تقویت شود. نمی خواهیم برای شما هزینه بتراشیم، اما اگر خوش سلیقه باشید، می توانید یک شابلون بخرید و بولت ها را با طرح های مختلف از هم متمایز کنید.

برای آموزش تایپ ده انگشتی با تایپون یک بولت در ژورنالتان بسازید. می توانید پس از چند ماه روند پیشرفت سرعت تایپتان را بررسی کنید و از نتیجه شگفت زده شوید!

اصول ساختن بولت ژورنال

در تهیه ژورنال، خلاصه نویسی یک اصل است. نمی خواهیم وقت زیادی را صرف نوشتن یا خواندن بولت ها کنیم. جمله ها را به عبارت تبدیل کنید و تا جایی که به مفهوم عبارات لطمه نخورد، از به کار بردن کلمه های اضافه خودداری کنید. هر بولت به یک کار یا task اختصاص می یابد. اگرچه استانداردی برای استفاده از بولت ها وجود ندارد، اما توصیه می کنیم برای حفظ یکدستی برخی از اصول را در نظر داشته باشید. رعایت کردن این اصول باعث می شود هنگام استفاده از بولت ژورنال سردرگم نشوید. در ابتدا یا انتهای ژورنال یک راهنما برای بولت ها بنویسید.

علامتشرح
*کارهای مهم
×کارهای کنسل شده
Oکارهایی که نیاز به بررسی دارند
!بررسی کارهایی که در آینده باید انجام شود
%درصد پول یا کار قابل تخصیص به یک موضوع
#درج یک نام مهم روبروی یک موضوع
@یادآوری برای ارسال ایمیل

معمولاً در ابتدا چند صفحه کلیدی مانند فهرست، روزنگار، ماه نگار و آینده نگار طراحی می کنیم. بقیه صفحه به مروز زمان و بر حسب نیاز ساخته می شوند. آینده نگار را می توانید برای شش یا دوازده ماه بسازید. یادتان باشد آینده نگر باشید و برای فهرست و باقی صفحه ها، چند صفحه سفید نگه دارید. در اینستاگرام می توانید ایده های خوبی برای طراحی و ساخت بولت ژورنال پیدا کنید.

مایگریشن یا انتقال کارها

اگر بتوانید کارهای یک دوره را در همان زمان انجام بدهید، خوش به حالتان! اما ممکن است سرتان شلوغ باشد یا به هر دلیلی نتوانید طبق برنامه پیش بروید. در این صورت مایگریشن به کارتان می آید. وقتی در حال تدوین کارهای یک ماه یا یک هفته یا یک روز هستید، باید به کارهای ماه قبل نگاهی بیندازید. اگر بولتی وجود دارد که کنارش تیک نخورده و انجام نشده است، باید آن را به ماه یا هفته جدید منتقل کنید. برای کارهای منتقل شده یک علامت خاص در نظر بگیرید، چون در بررسی دوره ای باید بدانید چرا نتوانسته اید طبق برنامه عمل کنید.

بعدش چی کار کنم؟

آنچه در طراحی بولت ژورنال اهمیت دارد، این است که آمار مشخصی از کارهای انجام شده و انجام نشده داشته باشید. دلایل عدم موفقیت در انجام هر فیلد را بررسی کنید. آیا ارزشیابی درستی از کار مورد نظر در آینده داشتید؟ آیا مقدمات هر  بولت را به درستی مشخص کرده اید؟ بعد از بررسی این موارد می توانید در برنامه ریزی های بعدی موفق تر عمل کنید.

رایدر کارول بولت ژورنال

رایدر کارول در این کتاب بهت میگه چطور کنترل زندگی رو به دست بگیری و یه تغییر اساس تو زندگیت ایجاد کنی

بولت ژورنال را در فواصل زمانی معین مثلاً هر شش ماه یک بار بررسی و ارزشیابی کیفی کنید. لازم است بدانید که چند درصد از کارها بدون تاخیر و با هزینه مقرون به صرفه انجام شده است. به این ترتیب دستاوردهای خود را به صورت فصلی یا سالانه برآورد خواهید کرد.

نکته دیگر این که بولت ژورنال یکی از روش های مدیریت زمان و برنامه ریزی اثربخش است که به شما در رسیدن به اهدافتان کمک می کند. اگر بررسی های دوره ای نشان می دهد که این روش دستاوردی برای شما نداشته است، بهتر است به فکر روش های جایگزین باشید.

برای آشنایی بیشتر با مفهوم بولت ژورنال و مزایای استفاده از آن، توصیه می کنیم کتاب برنامه ریزی به روش بولت ژورنال را مطالعه کنید.

یک یادآوری مهم

تایپ ده‌انگشتی مهارتی است که همه به آن نیاز داریم. آن را با آسان‌ترین و بهترین روش بیاموزید. امتحانش بی‌ضرر است!

همین الان یادگیری تایپ ده‌انگشتی را شروع کنید!

برای شروعِ رایگانِ تمرینِ تایپ ده‌انگشتی، در کامپیوتر یا لپتاپ خود سایت تایپون (typoon.ir) را باز کنید و درس اول را امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *