تمیز کردن کیبورد : راهنمای کامل برای کاربران کامپیوتر و لپ تاپ

تمیز کردن کیبورد

کیبورد شما روزهای سختی را به خود دیده است، انگشت‌های نوچ و چرب، خرده‌های غذا و قطره‌های نوشیدنی و گرد و خاک؛ یک پناهگاه امن برای انواع میکروب‌ها. حتی اگر کیبورد شما ظاهراً تمیز باشد، باز هم به باکتری‌هایی آلوده است که شما نمی‌بینید. نتایج آزمایش‌های انجام شده نشان می‌دهد که کیبورد از توالت فرنگی هم کثیف‌تر است! فکر می‌کنم با این مقدمه کوتاه متقاعد شده باشید که باید کیبوردتان را به صورت دوره‌ای تمیز کنید! در این مقاله در مورد تمیز کردن کیبورد کامپیوتر و لپ‌تاپ توضیح می‌دهیم.

چرا باید کیبوردم را تمیز کنم؟

آنچه در مورد آلودگی کیبوردها گفتیم، تنها یک روی قضیه است. نظافت را در واقع می‌توان نوعی از مراقبت به حساب آورد. تمیز کردن کیبورد و زدودن جرم‌های اضافه زیر کلیدها، عمر آن را طولانی‌تر می‌کند. مخصوصاً در مورد کیبوردهای ممبرین، وجود هرگونه جرم اضافه زیر کلیدها، به صفحه غشایی صدمه می‌زند و عملکرد کلیدهای کیبورد را مختل می‌کند. در کیبوردهای مکانیکی هم ممکن است عملکرد فنرها مختل شود. از طرف دیگر کیبورد یک وسیله الکترونیکی است که نمی‌توانید به سادگی آن را تمیز کنید. تمیز کردن کیبورد آداب و رسوم خود را دارد!

ابزار لازم برای تمیز کردن کیبورد

برای تمیز کردن کیبورد وسایل اختصاصی زیادی تولید می‌شود. آنچه نیاز دارید عبارت است از:

دستمال یا پارچه

تمیز کردن کیبورد

برای تمیز کردن ادوات الکترونیکی بهتر است از پارچه مخصوص این کار استفاده کنید که جنس آن از میکروفایبر است. به خصوص در مور مانیتورها که از جنس کریستال مایع هستند و پارچه‌ها و شوینده‌های خانگی به آنها صدمه جدی می‌زند. شما که نمی‌خواهید گرد و غبار بیشتری به جا بگذارید!  

اسپری هوای فشرده

تمیز کردن کیبورد

مزیت هوای فشارده این است که بدون استفاده از هرگونه تمیزکننده مایع، گرد و غبار و اجسام اضافی را از کیبورد شما پاک می‌کند. با استفاده از این اسپری می‌توانید بدون هیچ‌گونه تماس فیزیکی، آلودگی را از روی سطح کیبود و فضای خالی بین کلیدها بزدایید.

دستمال مرطوب

دستمال‌های آغشته به الکل و سایر ضدعفونی‌کننده‌ها در مواردی که زمان کافی برای تمیز کردن کیبورد ندارید، می‌توانند راهگشا باشند. دستمال‌های مربوط مخصوص لوازم الکترونیکی هم در بازار موجود هستند.

مواد تمیزکننده

مواد تمیزکننده موجود در بازار تنوع زیادی دارند. در مورد کیبورد محدودیتی برای استفاده از این مواد وجود ندارد. فقط به خاطر داشته باشید که تمیزکننده‌های مایع را به صورت مستقیم روی کیبورد نریزید.

مراحل تمیز کردن کیبورد

همانطور که گفتیم، تمیز کردن لوازم الکترونیکی از جمله کیبورد آداب و رسوم خودش را دارد:

  • قبل از هر کاری لازم است جریان برق کیبورد را قطع کنید. برای این کار کامپیوتر را خاموش کنید و سپس اتصالات بین کیبورد و لپ‌تاپ یا کامپیوتر را قطع کنید. اگر از کیبورد بی‌سیم استفاده می‌کنید، باتری آن را خارج کنید.
  • صفحه کلید کیبورد را رو به زمین بگیرید و آن را به آرامی تکان بدهید. اجرام زائدی که در فضای خالی بین کلیدها گیر کرده اند، با این حرکت خارج می‌شوند.
  • با اسپری هوای فشرده فضای خالی بین کلیدها را تمیز کنید. اگر اسپری هوای فشرده در دسترس شما نیست، از جارو شارژی یا جارو برقی استفاده کنید.
  • حالا پارچه نمدار را به مواد تمیزکننده آغشته کنید و به آرامی روی کلیدهای کیبورد بکشید. فضای بین کلیدها را می‌توانید با یک شیء باریک تمیز کنید.
  • بعد از تمیز کردن کیبورد، برای ضدعفونی از دستمال مرطوب آغشته به مواد ضدعفونی‌کننده استفاده کنید. به خصوص حالا که خطر انتقال کرونا به واسطه کیبورد وجود دارد، این مرحله را با دقت بیشتری انجام بدهید.
  • اگر کیبورد شما مکانیکی باشد، می‌توانید کلیدها را از جای خود خارج کنید و با آب و مواد شوینده تمیز کنید. هنگام جا انداختن کلیدها مراقب باشید که به فنرها صدمه نزنید. مقاله دیگر ما با عنوان معرفی انواع کیبورد را هم مطالعه کنید.
  • حالا کیبورد را با یک دستمال میکروفایبر یا ضدپرز کاملاً خشک کنید. دقت کنید که قبل از اتصال مجدد کیبورد به کامپیوتر آن را کاملاً خشک کرده باشید.

کیبورد لپ‌تاپ را هم با همین دستورالعمل می‌توانید تمیز و ضدعفونی کنید، اما با احتیاط بیشتر. در ضمن برای خارج کردن اجرام بین کلیدهای کیبورد، می‌توانید از اسلایم یا ژل مخصوص این کار استفاده کنید.

تمیز کردن کیبورد با اسلایم

توصیه‌های بهداشتی

وقتی از کیبورد استفاده نمی‌کنید، روی آن را با محافظ سیلیکونی بپوشانید. ممکن است کمی اولدفشن به نظر برسد، اما آنچه برای یک تایپیست اولویت دارد، حفاظت از ابزار کار است.

بعد از کار کردن با کیبورد دستان خود را با آب و صابون بشویید. حین کار هم از لمس کردن دهان و چشم‌ها اجتناب کنید.

کیبورد هم مثل مسواک یک وسیله شخصی است. ترجیحاً از کیبورد شخصی خود استفاده کنید و کیبورد خود را در اختیار دیگران قرار ندهید.

منبع: typekids

یک یادآوری مهم

تایپ ده‌انگشتی مهارتی است که همه به آن نیاز داریم. آن را با آسان‌ترین و بهترین روش بیاموزید. امتحانش بی‌ضرر است!

همین الان یادگیری تایپ ده‌انگشتی را شروع کنید!

برای شروعِ رایگانِ تمرینِ تایپ ده‌انگشتی، در کامپیوتر یا لپتاپ خود سایت تایپون (typoon.ir) را باز کنید و درس اول را امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *