ه کسره چیست و کجا به کار می‌رود؟ یک بار برای همیشه یاد بگیریم!

ه کسره درواقع چیست؟

ه کسره یا هکسره در واقع تفاوت ه و کسره در نوشتار عامیانه است که به یک غلط مصطلح در نگارش فارسی تبدیل شده است. در این مقاله در مورد روش‌های تشخیص ه کسره توضیح می دهیم. البته این روش‌ها ابداعی است و احتمال دارد در مثال‌های خاص منجر به اشتباه شود. اما درصد زیادی از مشکلات در نوشتن ه سره با همین روش های ساده برطرف می شود. این قانون‌ها مکمل هم هستند و اگر یک روش برای تشخیص هکسره نتیجه نداد، می‌توانید از دو روش دیگر استفاده کنید.

چرا ه کسره را اشتباه می نویسیم؟

ه کسره

در زبان فارسی چهار تکواژ مختلف با صدای –ِ دارد و در نگارش فارسی، کسره –ِ و حرف ه یک نوع تلفظ دارند. ه سره اصطلاحی‌ است که برای اشتباه نوشتن این دو به جای یکدیگر استفاده می‌شود. در گذشته نه چندان دور نوشتار محاوره چندان رواج نداشت. ه کسره مشکل نوظهوری در نوشتار فارسی و دلیل آن هم ظهور اپلیکیشن های پیام رسان و رسانه های اجتماعی است.

مثلاً ممکن است به جای درخت سرسبز، از شکل اشتباه درخته سرسبز استفاده کنیم. در ادامه مقاله چند روش ساده را به شما اموزش می دهیم که بتوانید فرق ه و کسره در جمله را به سرعت متوجه شوید. با تایپون همراه باشید.

روش های تشخیص ه کسره

در ادامه این مقاله سه روش تشخیص ه کسره را شرح می دهیم.

است به جای ه

یک روش برای تشخیص هکسره این است که ه را حذف کنیم و به جای آن است بگذاریم. اگر با این کار معنای جمله درست باشد، لازم است از ه کسره استفاده کنیم. اما اگر با گذاشتن است به جای ه جمله معنای خود را از دست بدهد، باید ه را حذف کنیم. در این صورت نیازی به نوشتن ه نیست و فقط در گفتار –ِ را به کار می بریم.

تایپ ده انگشتی یک مهارت مادام العمر است. آموزش آنلاین تایپ ده انگشتی را با تایپون تجربه کنید.

مثلا می خواهیم بدانیم اسبه آبی درست است یا نه. اگر به جای ه از است استفاده کنیم، جمله اسب است آبی به دست می آید که معنی درستی ندارد. پس ترکیب اسبه آبی اشتباه است و باید بنویسیم: اسب آبی.

استفاده از ویرگول

روش دیگر برای تشخیص هکسره این است که بعد از ه ویرگول بگذاریم. اگر جمله ای که به دست می آید معنی درستی داشته باشد، استفاده از ه جایز است. اما اگر جمله با ویرگول بی معنی باشد، باید ه را حذف کنیم. علامت ویرگول در این روش ربط دو کلمه به هم را نشان می دهد.

مثلاً این جمله را در نظر بگیرید: اسبه آبی رو دیدم. اگر بعد از ه ویرگول بگذاریم، جمله ای به دست می آید که معنی درستی ندارد. پس لازم است ه را حذف کنیم.

ه در پایان جمله

یک روش ساده تر برای تشخیص هکسره در برخی از جمله ها این است که به جایگاه کلمه متصل به ه در جمله دقت کنیم. اگر کلمه ای که به آن ه می چسبد در پایان جمله باشد، هیچ اشکالی در نگارش جمله رخ نداده است. این روش در واقع همان روش اول است به بیان ساده تر. چون در پایان برخی از جمله ها از فعل کمکی است استفاده می شود.

یک یادآوری مهم

تایپ ده‌انگشتی مهارتی است که همه به آن نیاز داریم. آن را با آسان‌ترین و بهترین روش بیاموزید. امتحانش بی‌ضرر است!

همین الان یادگیری تایپ ده‌انگشتی را شروع کنید!

برای شروعِ رایگانِ تمرینِ تایپ ده‌انگشتی، در کامپیوتر یا لپتاپ خود سایت تایپون (typoon.ir) را باز کنید و درس اول را امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *